Chrast, Hlinsko a Luže. To jsou jediné tři větší radnice na Chrudimsku, které vážně uvažují o zvýšení daně z nemovitosti. V prvních dvou případech na dvojnásobek dnešní sazby, Luže se rozhodne na pátečním jednání zastupitelstva dne 27. června.

Jenže to je velmi choulostivé téma: jedna z mála daní, které si určují samotné obce. Ačkoliv je vidina až pětinásobného zvýšení příjmů do rozpočtů lákavá, většina starostů v okrese se do vosího hnízda sáhnout neodvážila.

„Ježíš, ani tam nic nepište. Zastupitelstvo to ještě neschválilo, takhle nás lidé rozcupují předem,“ spráskl v úterý rukama nejmenovaný starosta na Chrudimsku.

Ostatně, je úplně jedno, který. Zatímco většinu problémů obcí starostové s větším či menším úspěchem rádi svádějí před usedlíky na stát, zvýšení daně z nemovitosti by padlo na jejich hlavy.

„Nevím, jestli ji zvýšíme. Je víc návrhů. Zavolejte ve čtvrtek, to bude po zastupitelstvu,“ přidal se starosta Luže Tomáš Soukup. A vyhnul se i přímé otázce, jestli je pro zvýšení on sám. „Já o ničem nerozhoduji, rozhodují zastupitelé.“

Většina měst na Chrudimsku daň nezvýší. A o menších obcích, kde starostové mají ještě menší manévrovací prostor udělat něco „proti vlastním sousedům“, ani nemluvě.

Například u Heřmanova Městce, Slatiňan nebo Skutče, které daň nezvyšují, jsou však výjimkami malé venkovské satelity, které pod ně patří. V nich dnes platí snížená sazba, vynásobená koeficientem 0,6. Tu teď zákon zrušil a radnice musí daně sjednotit. Ve Skutči se to týká například Hněvětic, kde tak majitelé domů připlatí zhruba 60 procent.

Jinak ale zvýšení daně obce odmítají. „Je to nemorální. Lidi chceme přitáhnout, aby tu bydleli, a ne je naopak zrazovat,“ řekl třemošnický starosta Stanislav Peca.

Další však jedním dechem připouštějí, že co není, může být. „Nevylučujeme, že daň zvýšíme. Ale až v příštích letech,“ uvedl heřmanoměstecký starosta Aleš Jiroutek.