„Bylo to hrozné, co se tu dělo. Mám s tím vlastní zkušenost, protože prodejci elektřiny a plynu otravovali i u mě. Byli velmi neodbytní," vzpomíná starostka Trhové Kamenice Iva Dostálová.
Zastupitelé městyse se proto nechali inspirovat nařízením, kterým zkrotili podomní prodej ve Svratouchu. „Poslal jsem toto nařízení starostům 28 obcí jako inspiraci a mustr, aby věděli, kde mají začít," vysvětlil tamní starosta Jiří Socha. Obyvatelé obce měli s neférovým jednáním obchodníků hořké zkušenosti.
„Staří lidé k nám chodili s nevýhodnými smlouvami. V některých případech se ještě podařilo napsat odvolání v termínu a zbavit je toho břemene. Proto jsme se proti tomu rozhodli zakročit jedinou zákonnou normou, a to je nařízení obce. Bylo schválené zastupitelstvem, odsouhlasené Pardubickým krajem a od 1. května máme pokoj," konstatoval Jiří Socha.
První ryby v síti
Na legislativní bariéru se už několik prodejců nachytalo. „Minulý týden tady byli. Na úřadě jim jen ukázali nařízení, že prodávat nemohou, a tak odjeli. Kdyby porušili nařízení, vystavili by se možné pokutě až 200 000 korun," doplnil starosta Svratouchu.
Od minulého týdne platí zákaz podomního prodeje také v Chrudimi. A už se našli nepoctivci, kteří se rozhodli zákaz porušit. Načapali je ale strážníci.
Z informací Městské policie Chrudim vyplývá, že toto pondělí po půl druhé odpoledne hlídka strážníků pokutovala již dva prodejce, kteří v Havlíčkově ulici nabízeli na ulici pojištění. Porušili tak nařízení obce, za což jim muži zákona udělili tisícikorunovou pokutu.
LUKÁŠ VANÍČEK