Než však začala přehrada od 10 hodin chrlit do řeky potřebných devět kubíků vody za sekundu, dalo to pořadatelům z ronovského Junáka spoustu starostí. „Kdyby před 14 dny nenasněžilo, tak jsme mohli jezdit jen dvě až tři hodiny. Pro naši akci bylo totiž zapotřebí zadržet v přehradě, která byla do té doby téměř prázdná, 240 tisíc kubíků vody,“ říká hlavní pořadatel František „Bobr“ Zvěřina.

Jak dodává, podařilo se s půlročním předstihem zajistit 18 nezbytných povolení pro konání této akce a dostat se do manipulačního řádu přehrady, která odteď slouží i sportovním účelům.

Ročník rekordů

Odemykání Doubravy v sobotu 5. dubna zaznamenalo další rekord, nikoliv však návštěvnický, ale v počtu nehod na řece.

„Takové žně, jako letos, prý hasiči, kteří nám organizačně na trase pomáhají, ještě neměli,“ říká v nadsázce hlavní pořadatel František „Bobr“ Zvěřina. „Nestačili tahat lodě, rafty a vodáky z řeky. Jedna loď se zlomila úplně, bylo také plno potlučených vodáků i utopených plavidel,“ dodává vzápětí.

200 vytrvalců

Všechny účastníky plavby prověřil zejména mladotický vír v ronovské místní části Mladotice, kde je řeka sice nejkrásnější, ale také nejnebezpečnější. V neděli 6. dubna se na startu dvoudenní akce sešlo už jen 200 nejvytrva­lejších vodáků.

V noci na neděli 6. dubna se vodáci sešli při zdařilém country bálu v restauraci „V Tunelu“ na Chittussiho náměstí v Ronově nad Doubravou s kapelou Wyrton. Pětapadesát vodáků přitom využilo vstřícnosti ZŠ Ronov nad Doubravou a přespalo na karimatkách v tělocvičně do nedělního startu v Pařížově.