Z každého odevzdaného telefonu putuje deset korun na ochranu kamerunské biosférické rezervace Dja, ve které žijí kriticky ohrožené gorily nížinné.

Projekt s názvem Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa podporuje lužská léčebna od loňského roku, kdy přijel ředitel Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem Přemysl Rabas osobně převzít výtěžek sbírky.

Schránky na vysloužilé mobilní telefony jsou v Hamzově léčebně i nadále, a to ve foyer pavilonů F, A a B. Tubus na vhození mobilu je k dispozici i v Muzeu zdravotnictví.

Podle červeného seznamu IUCN je gorila nížinná kriticky ohroženým druhem, jeho populace byla snížena v průběhu tří generací o více než 80 %. Reprodukční míra gorily nížinné je velice nízká, a to okolo tří procent.

Do tohoto stádia se gorily nížinné dostaly v osmdesátých letech, kdy skončil v nepřístupných pralesích jejich obtížný lov po zavedení mechanizované těžby dřeva.

Na dramatickém poklesu výskytu se podepsala také epidemie virového onemocnění Ebola, které stojí nejen za úmrtím lidí, ale i šimpanzů a goril.