Jádro 7. jednotky je tvořeno vojáky 43. výsadkového mechanizovaného praporu Chrudim, které doplňují specialisté z dalších útvarů a zařízení Armády České republiky. Velitelem jednotky v celkovém počtu 293 vojáků je plukovník Miroslav Hlaváč, velitel 4. brigády rychlého nasazení. Ukončení rotace jednotky je plánováno do konce února, kdy by zároveň měla i převzít plnění operačního úkolu od 6. jednotky provinčního rekonstrukčního týmu, jehož základ tvoří vojáci 7. mechanizované brigády.

Pro příslušníky chrudimského 43. výsadkového mechanizovaného praporu to není první nasazení v Afghánistánu, mají zkušenosti již z působení v Provinčním rekonstrukčním týmu ve Fajzabádu a z působení v rámci průzkumných odřadů předchozích čtyř jednotek Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru. Z nasazení v této oblasti tedy mají bohaté zkušenosti.

Ve čtvrtek 10. února v jednu hodinu po půlnoci odletěl do Afghánistánu také velitel 7. jednotky plukovník Miroslav Hlaváč. Při této příležitosti zdůraznil: „Vojáci mají za sebou dlouhou a intenzivní přípravu jak na území České republiky, tak při společném výcviku s americkou armádou v Německu. Pokládám za důležité, že v jednotce jsou zastoupeni jak zkušení vojáci, tak i mladší příslušníci brigády, kteří od nich mohou načerpat cenné zkušenosti.“

Jednotka měla zabezpečeny optimální podmínky během výcviku a je připravena k plnění náročného úkolu během dalších šesti měsíců svého působení v Afghánistánu. „Udělám vše, pro úspěch naší mise a bezpečný návrat všech vojáků zpět domů,“ uzavřel bezprostředně před nástupem do letounu plukovník Hlaváč.

Zástupce ředitele Společného operačního centra Ministerstva obrany ČR plukovník Jaroslav Kankia, který se s jednotkou na letišti Praha Kbely rozloučil, se k jeho slovům připojil: „Jednejte vždy zodpovědně. Šťastný návrat je na misi vždy tím nejdůležitějším. Určitě se uvidíme i v Afghánistánu a těším se, až vás budu moci všechny přivítat zpátky doma.“ Plukovník Kankia také předal odlétajícím vojákům srdečný pozdrav a přání mnoha úspěchů od brigádního generála Aleše Opaty, ředitele Společného operačního centra Ministerstva obrany ČR.

(jš, lk)