Hořička na Ležáku, Spačice na Doubravě a Rychmburk na Krounce. To jsou jména tří lokalit na Chrudimsku, jež patří do seznamu těch, které si stát ponechává jako rezervní místa pro stavbu budoucích přehrad.

Přehrada Hořička, napájená vodami Ležáku, by se rozkládala v místech všech dnešních Havlovických rybníků a zaplavila by i jejich širší okolí vymezené obcemi Dubová, Bošov, Smrček a Hlína. Ve stávajících podkladech pro její stavbu je evidován písemný nesouhlas obce Miřetice, do jejíhož katastru by z velké části náležela.

Mapu lokality Hořička naleznete v galerii

Vodní dílo Rychmburk by mělo sahat od Kutřína a Perálce až pod hradu Rychmburk v Předhradí. „O přehradě se tu údajně mluvilo už po druhé světové válce. Co se týče současných plánů, obdrželi jsme pouhé oznámení. Ani nevíme, zda můžeme plány připomínkovat. Stavební rozvoj obce by zřejmě přehrada neovlivnila, neboť jde o území takzvaného Šilinkova dolu, kde tak jako tak stavět nelze. Otázka je, jak by se to dotklo nemovitostí, jež jsou nyní těsně pod plánovanou hrází. Shodou okolností jde o dům paní místostarostky a také o několik chatek,” uvedl starosta Předhradí Zdeněk Mikšovský.

„Šilinkovým dolem vede turistické značení a vůbec jde o dost navštěvovanou lokalitu. Je zde i památková zóna a chráněné krajinné pásmo hradu Rychmburk, takže své by si jistě k přehradě řekli i památkáři,” dodává starosta Mikšovský, který se podle svých slov staví k plánům na vznik přehrady spíše odmítavě.

Voda by mohla někdy v budoucnosti zaplavit i údolí řeky Doubravy nad stávající Pařížovskou přehradou. Starosta obce Běstvina Vojtěch Holub však prozatím zůstává v klidu. „Vyslali jsme jednoho zastupitele na setkání s odborníky, které se již v této souvislosti uskutečnilo. Nikdo zatím ale neví, co od přehrady vlastně očekávat. Jde o výhled na desítky let a kdo ví, jak to celé dopadne,” přemítá starosta Holub.

Kompletní zprávu o plánovaných lokalitách naleznete ZDE!