Povodí Labe kvůli tomu zajistilo zpracování rozdílové projektové dokumentace. Ta, laicky řečeno, musí zohlednit to, co už je na stavbě hotovo a co je ještě nutné udělat.

"V současné době probíhá zevrubná kontrola stavby, aby do konce srpna mohla být projektová dokumentace předložena ke schválení poskytovateli dotace, tedy Ministerstvu zemědělství. Po schválení poskytovatelem dotace budeme moci vypsat výběrové řízení na nového zhotovitele. Zároveň se naše inženýrská činnost zaměřuje na zajištění změn stavebních povolení nutných pro realizaci," uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Suchému poldru v Kutříně na Chrudimsku musela v roce 2018 ustoupit rekreační a hospodářská stavení, ale i letní tábor.

Poldr v Kutříně měl být hotový v roce 2024, což už není reálné. Termín by se měl prodloužit o rok.

"Státní podnik Povodí Labe jako investor informoval všechny starosty dotčených obcí už před létem o tom, že je stavba přerušena a bude vypsáno nové výběrové řízení. Tato akce se dotýká spousty obcí ve významné části území. Její součástí má být i úprava koryta potoka nad poldrem," řekl krajský radní Miroslav Krčil.

Psali jsme již:

Vizualizace poldru u Kutřína
Poldr v Kutříně bude dokončen za dva roky, problémům se nevyhne

Kutřín je místní částí obce Perálec. Starostka Milada Drahošová má od Povodí Labe aktuální zprávy. "Po přepracování projektu bude na podzim vypsáno výběrové řízení na dodavatele stavby a na jaře se může začít stavět," informovala starostka.

Koncem loňského dubna byl slavnostně poklepán základní kámen kutřínského poldru. Nikdo v tu chvíli netušil, že se stavba po roce zastaví.Koncem loňského dubna byl slavnostně poklepán základní kámen kutřínského poldru. Nikdo v tu chvíli netušil, že se stavba po roce zastaví.Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Když se o suchém poldru začalo před lety hovořit, v obci na protest vznikl spolek Kutřín 42. Lidé by v úzkém údolí pod obcemi Perálec a Kutřín tehdy uvítali spíše klasickou vodní přehradu, mohutná betonová hráz dlouhá 131 metrů s výškou 17,8 metru se jim nezamlouvala. Nakonec ale zvítězil "vyšší zájem" a vlastníci své pozemky státu odprodali. Poldru musely ustoupit vzrostlé stromy, ale i nemovitosti, které stály v zátopovém území.

"Pamatuji se, když při záplavách před lety občané Kutřína stěhovali prasata do bezpečí. Tam byla voda vždycky hned," popsala starostka Drahošová.

Ilustrační foto
Tání a ledové bariéry zvedly hladiny řek. U Kutřína zasahovala težká technika

Od roku 2006 sídlil v Kutříně letní tábor oddílové skupiny Tramping. Lokalitu musela vyměnit za jinou.

Při stoleté povodni bude poldr schopen zachytit asi 3,6 milionu krychlových metrů vody, objem akumulované vody může dosáhnout 4,8 milionu kubíků. Poldr má zadržet přívalovou vlnu do doby, než záplavy odezní.

"Prožili jsme tam mnoho zajímavých dobrodružných a napínavých dnů, překonali jsme i zlé nástrahy přírody. Záplavy nás donutily k evakuaci tábora, ale nezabránily nám vrátit se zpět hned, jak se vyjasnilo. Třeba v roce 1998 se voda z potoku Krounka vylila tak rychle, že jsme byli okamžitě zaplaveni. Nyní sídlíme nedaleko, v Budislavi. Je tam krásně, ale na Kutřín s perfektním vybavením stále vzpomínáme," poznamenala hlavní vedoucí tábora Ladislava Kyselová.