Největší investice společnosti ČEZ Distribuce ve východních Čechách bude hotova v červnu letošního roku.

Téměř 38 kilometrů nového vedení posílí napájení transformovny Hlinsko a současně výrazně zvýší spolehlivost dodávky elektrické energie pro obyvatele Havlíčkobrodska a Hlinecka a umožní budoucí propojení uzlových transformoven Mírovka a Krasíkov.

Nové vedení nejvíce poznají ti, kteří potřebují navýšit výkon nebo zřídit nové odběrné místo. Dodávky budou také spolehlivější a odolnější vůči poruchám. V současné době jsou hotovy všechny přeložky sítí vysokého a nízkého napětí vyvolané výstavbou nového vedení. Jsou vztyčeny všechny nové stožáry a téměř natažené nové vodiče.

Nově vztyčených je 167 úzkých příhradových stožárů (výška některých z nich dosahuje až 38 metrů), 30 příhradových stožárů vedení 35 kV (výška cca 13 metrů) a 40 betonových stožárů. Celková délka vedení velmi vysokého napětí je 37,5 kilometrů.

Celková délka lan na stavbě je 363 795 metrů a celková váha všech stožárů je neuvěřitelných 1,4 milionu kilogramů. Bylo použito téměř 7 500 m³ betonu (pro srovnání na stavbu hráze Orlické přehrady na Vltavě bylo potřeba přibližně 114x více betonu – 850 000 m³). Celková plocha stožárů je 45 219 m², což je přibližně plocha šesti a půl fotbalových hřišť.

Součástí vedení bude zemnící lano s optickými vlákny pro přenos dat, telefonických hovorů a telemetrie.