Je archeologie prospěšná anebo jenom zbytečně protahuje zahájení stavby? Diskutujte v diskuzi (pod článkem).

Archeologický výzkum se dělí na komerční a nekomerční. „Pokud je komerční, investorem výstavby je právnická osoba, tedy podnikatelé, společnost Vodovody a kanalizace, Východočeská energetika a podobně. Nekomerční výzkum se týká soukromých staveb, u kterých se dohled ani případné práce na záchraně nálezů nehradí. Loni jsme zaznamenali třiačtyřicet hrazených, tedy komerčních výzkumů a devatenáct nehrazených,“ uvádí ředitelka Regionálního muzea Chrudim Milena Burdychová.

K největším archeologickým výzkumům posledních let se podle jejích slov řadí pozemek, na kterém nyní stojí Státní okresní archiv, ale i obchodně bytové centrum Balustráda. Zanedlouho bude archeolog Regionálního muzea Jan Musil se svým týmem pokračovat ve výzkumu kostela svatého Josefa, který se má proměnit na Muzeum barokní sochy.

„V tomto případě nepředpokládáme, že by byly nalezeny nějaké předměty. Zde je pro nás důležitý terén, zdivo a podobně. Podle toho se pozná, co stálo na tomto místě i v těsné blízkosti,“ pokračuje ředitelka muzea.

Velký kus práce čeká na archeology v území, kterým bude procházet obchvat města Chrudimě.

Výzkumné práce by měly být zahájeny už na podzim letošního roku. Zda budou stopy minulosti bohaté na nálezy, se dá v současné době těžko odhadovat. Další lokalitou určenou pro archeologický výzkum jsou Píšťovy, kde má vyrůst obchodní dům Tesco.