,,Ceny stavebních materiálů se budou zvyšovat o pět až osm procent, stejně jako loni. Existují ale materiály, jako třeba polystyren, kde je cena na desetiletém minimu. Myslím, že do letošního zdražení se promítne hlavně zvýšení cen energií,“ uvádí zástupce chrudimského Rab Kaarcheru, který si nepřeje být jmenován.

Růst cen ovlivňuje nejen aktuální potávka a energie, ale i šikovnost dovozců. „Myslím, že se hodně promítne vstup do Schengenského prostoru. Díky Schengenu lze dovézt bez omezení cokoliv z členských států. Vždy se najdou stavební materiály, které jsou levnější třeba v Německu, nebo i v jiných státech,“ uvedl zástupce firmy.

U stavebních materiálů se ale konečná reálná cena projeví až na konci května. Například cement zdražil už hned na začátku roku. Stavební materiály a hmoty zcela přesně nekopírují zdražování plošně, protože pokud se započítají všechny faktory ovlivňující cenu, v důsledku stavebniny zlevňují.

„Dovozců stavebnin je mnoho, konkurence poměrně velká, a tak i některá omezení firem v daných zemích jsou spíše přání, nežli skutečnost. Každý chce prodat a proto se tolik nehledí na zákazy výrobců, které se týkají prodejů mimo konkrétní zemi,“ popisuje běžné zvyklosti zástupce firmy.