„Být stavebníkem, velice pečlivě bych si pročetl smlouvu s bankou nebo stavební spořitelnou. Ony z počátku svým klientům vehementně slibují peníze, ale s převodem financí na účet potom nespěchají. Lidé se potom ve smlouvě dočtou, že se faktury začnou proplácet nikoliv po zaměření stavby, ale až po jejím zapsání do katastru nemovitostí, což může trvat i dva měsíce. Vinou smluv stavebních spořitelen a bankovních institucí tak má naše firma pohledávky asi pěti milionů korun,“ zdůrazňuje Ivan Hoffmann.

Klienti vyhledávají domy s rozmyslem

Rodiny, které zvažují financování domu za pomoci hypotéky, by podle Hoffmanna měly myslet na „zadní kolečka“ a naštěstí to v poslední době činí. Právě proto jsou nyní vyhledávané nízkoenergetické domy, které srazí náklady na vytápění a teplou užitkovou vodu v průměru na patnáct tisíc korun ročně. „To už je ve srovnání s běžnými více než třiceti až čtyřiceti tisíci rozdíl, kterým lze hradit v budoucnu třeba vzdělání dítěte. Hypotéka ovlivní kvalitu rodinného života. Splácet patnáct až dvacet tisíc korun měsíčně do pětapadesáti není žádný med a každý by si měl uvědomit, že mu stále třicet nebo čtyřicet nebude. Proto lidé preferují menší nízkoenergetické domy i menší pozemky,“ pokračuje Ivan Hoffmann.

Jeho podnikatelské aktivity se v poslední době přesunuly na Slovensko, kde mají stavebníci mnohem menší problémy s financováním svého rodinného domu. Banky jim na účet většinou deponují peníze a oni sami hradí faktury stavební firmě podle potřeby.

V prvním čtvrtletí počet poskytnutých hypoték oproti loňskému roku klesl. Někteří ekonomové říkají, že hypotečnímu boomu dochází dech.
Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, ale ještě není čas na ukvapené závěry. „Zatím máme data jen za první čtvrtletí. Byl bych proto velice opatrný s hodnocením,“ uvedl Deníku.

Na úbytek podle něho měla zřejmě vliv Česká spořitelna, která udělala změny v distribuci a prodej hypotečních úvěrů tím mohl klesnout. „První čtvrtletí bývá vždycky o něco horší a je třeba si počkat na druhé a třetí čtvrtletí, abychom mohli hodnotit,“ dodává. Úrokové sazby jsou v současnosti poměrně vysoké. O málo let zpátky byly nižší i o dvě procenta. Návrat do těchto úrovní ale asi nehrozí. „Ať se zdá sazba vysoká, stále je sazba nejnižší v Evropské unii. Podle mého názoru v příštích dvanácti měsících zřejmě úrokové sazby dolů nepůjdou. Očekávám buď setrvalý stav nebo zvýšení,“ uvedl Aleš Michl.

Banky své klienty prověřovaly vždy

Podle Michla na úbytek hypoték neměla vliv ani hypoteční krize. U nás se totiž hypotéky nedávaly každému, tak jako ve Spojených státech. Banky si své klienty prověřovaly a stále prověřují.

Hypoteční trh v loňském roce zaznamenal třicetiprocentní nárůst. V plusových číslech by se měl udržet i letos. Odhady hovoří o deseti až dvaceti procentech. Každý, kdo hodlá stavbu rodinného domu financovat prostřednictvím hypotéky, by si měl předem pečlivě zvážit všechny klady a zápory. Ne všichni lidé si ve velkém nadšení uvědomují, že se dlouhé roky nedostanou na dovolenou a hrozí jim také ztráta zaměstnání nebo jiná životní pohroma. Většina bank a stavebních spořitelen proto už při vyjednávání smlouvy o hypotéčním úvěru vyžadují, aby jejich klient uzavřel životní pojištění a případně i další pojistku proti nenadálým událostem.

Jaké máte zkušenosti s financováním stavby rodinného domu? Zvládáte ho splácet? Diskutujte v diskuzi (pod článkem).