Stávka bude nakonec pouze hodinová – od 13 do 14 hodin. V chrudimském okrese by ho podle odborářských bossů mělo podpořit kolem 30 tisíc zaměstnanců.

„Není to stávka proti zaměstnavatelům, nechceme ohrozit výrobu. Proto se většina lidí připojí jen symbolicky – bude nosit „stávkovou“ placku nebo podepíše petici, že se akce zúčastňují. Případně, po dohodě se zaměstnavatelem, udělají mítink,“ uvedl šéf pardubické krajské pobočky Českomoravské komory odborových svazů Karel Rosenberger.

V kraji by podle jeho slov mělo stávku podpořit až devadesát procent členů školských odborů a osmdesát procent členů Odborového svazu KOVO.
Ještě v pátek však nevěděli, zda se připojí ke stávce, například mnozí řidiči autobusů.

Lidé by se tak – po zkušenostech s dřívějšími stávkami českých zaměstnanců, které většinou vyšuměly do ztracena – měli normálně dostat do práce i zpět. Do stávky se naproti tomu zapojí dvě třetiny zaměstnanců Národního památkového ústavu v Pardubicích.

A chrudimská nemocnice, ta bude protestovat už od rána, od šesti do 14 hodin. Ovšem také tak, že to běžný pacient možná ani nepozná.
„Pojedeme v režimu víkendového provozu, budeme tedy provádět jen akutní zákroky,“ řekl ředitel nemocnice Vojtěch Němeček.