Pavle, jakou školu studuješ, na co se výuka zaměřuje?
Studuji Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Pardubicích, jako zaměření jsem si vybral Informační technologie – programování a hardware. Nyní jsem ve třetím ročníku.

Byl jsi na stáži na Madeiře. Jak ses tam dostal? Co jsi musel prokázat za znalosti a dovednosti, aby ses stal úspěšným uchazečem?
Přihlásil jsem se do výběrového řízení. Vypracoval jsem podle zadání šest rozsáhlých úkolů z oblasti grafiky a návrhu webových stránek, například vytvořit pozvánku na ples pro firmu zabývající se prodejem barev. Potom následovaly testy z bitmapové a vektorové grafiky, z návrhu webu a pohovory v angličtině. Když mi přišel e-mail, že jsem se i přes velkou konkurenci dostal mezi dvanáct lidí, kteří z naší školy pojedou, byl jsem moc rád.

Co bylo vaší náplní práce?
Na Madeiře jsme pracovali v různých firmách, mojí pracovní náplní byly grafické návrhy vizitek, úprava fotografií, návrh plakátů a grafický návrh webové stránky.

Můžeš nám říct něco o Madeiře?
Madeira je velmi hornatý ostrov v Atlantiku, spadá pod Portugalsko. Je zde jedno z nejnebezpečnějších letišť na světě, protože je zde velmi krátká přistávací dráha a na její jedné straně je moře a na druhé skála. Piloti, kteří mohou létat na Madeiru, musí mít speciální výcvik. Madeira je také často označována jako ostrov věčného jara. Byli jsme tam v době Květinového festivalu, při kterém projíždí hlavním městem Funchal alegorické vozy s květinami a celé město je vyzdobeno obrovským množstvím květin.

Co jste dělali o víkendu?
O víkendu jsme měli možnost cestovat po ostrově.Prošli jsme například okolo několika levád, což jsou zavlažovací kanálky, kterými se již od 15. století rozvádí voda z hor po ostrově dolů. Byli jsme v botanické zahradě a viděli moc hezkou a velmi hornatou přírodu.

Obohatil tě tento pobyt?
Rozhodně jsem se naučil mnoha věcem! Už jen to, že jsem mohl poznat další kout naší planety, je skvělé. Také jsem se lépe naučil pracovat v kolektivu a zdokonalil se v angličtině, kterou jsme se po celý pobyt dorozumívali.

Myslíš si, že ti taková zkušenost může po studiích pomoci prosadit se na trhu práce?
Myslím si, že mi to rozhodně pomůže. Už jen to, že z takové pracovní stáže jsme získali dva mezinárodně platné certifikáty a získali opravdu mnoho zkušeností.

Ptal se: Lukáš Nečina