Až 120 seniorů najde od října svůj nový domov nebo třeba jen krátkodobé útočiště v novém chrudimském Lůžkovém a sociálním centru pro seniory. Zařízení buduje soukromá společnost Futurum, která na jeho výstavbu v areálu bývalého pivovaru získala evropskou dotaci 57 milionů korun.

„Bude zde 120 lůžek, z nichž 40 bude pro vážnější případy se stařeckou demencí nebo Alzheimerovou chorobou,“ uvedl chrudimský starosta Petr Řezníček, kterému byl, spolu s ostatními radními, projekt budoucími provozovateli představen.

„Nové zařízení vhodně doplní služby provozované městem, ať už jde o terénní sociální služby nebo domy s pečovatelskou službou,“ pokračuje Řezníček. „Jak možná víte, město se léta marně snažilo přes řadu příslibů od řady ministrů dopracovat k vlastnímu objektu. Nakonec ale bude ve městě fungovat privátní zařízení,“ konstatoval starosta.

Soukromé centrum bude sloužit řadě seniorů trvale. Bude ale možné i krátkodobější využití odlehčovací služby, kdy například příbuzní pečující o starého člověka budou chtít odjet na dovolenou. Útočiště v novém centru naleznou nejen Chrudimáci, ale i lidé z širšího okolí. Centrum se stane i významným zaměstnavatelem, neboť tu vznikne 65 pracovních míst jak pro zdravotníky a pečovatele, tak pro obslužný personál kuchyně či prádelny.

Klientům nabídne centrum možnost rehabilitací, terapie, služeb kadeřníka či návštěvu kavárny nebo tělocvičny. Počítá se zde i s provozem vzdělávacího centra pro pracovníky v sociálních službách.