„V neděli jedenáctého října mi zavolal pán, že s manželkou viděli v lese za Ledčí sedm štěňat, která volně pobíhala po lese a nedala se chytit,“ začíná své vyprávění o boji za sedm malých psích životů členka ledečské Základní kynologické organizace Jana Prchalová.

„Vyrazily jsme tam s kolegyní, zooložkou Olgou Růžičkovou, zjistit, o co jde. Na místě jsme našly tři fenky a čtyři pejsky malých „voříšků“ ve věku kolem tří měsíců, kteří zřejmě žili delší dobu pod vývratem,“ vykresluje celou událost nálezkyně nebohých tvorečků.

Chytit sedm malých neposedných štěňátek nebylo podle Prchalové vůbec jednoduché. „Štěňata měla na místě noru, do které se schovávala, byla velmi divoká, nedala se pohladit, útočila na nás štěkotem a prchala do dalších nor v okolí. Musely jsme si s kolegyní vzít rukavice, protože kousala jak vlčata, a pochytat je právě v norách do provizorně svázané deky. Jeden pejsek nám utekl a již jsme ho ten den nenašly,“ dodává Prchalová.

Žila tam delší dobu

Naštěstí byla sice štěňata dost hladová, ale ne drasticky vyhublá. To svědčilo o tom, že se o ně jejich matka zřejmě nějakou dobu starala. „Kolegyně jako zooložka usoudila, že je zřejmě fena chodila kojit a že na tom místě štěňata žila delší dobu. Velice dobře se tam totiž vyznala při útěku,“ vysvětluje nálezkyně.

Ženy malé fenky a pejsky umístily v odchytových kotcích zřízených městem a informovaly zdejšího veterináře Pavla Vrbku, který zajistil pro štěňata potravu. Tím ale vše teprve začínalo.

„Členové naší ledečské Základní kynologické organizace museli týden držet služby na tzv. ochočování, kdy docházeli ke štěňatům a intenzivně se jim věnovali, krmili je a zvykali na lidskou péči, tedy ochočovali je. Po třech dnech nám přinesli z blízké vesnice poslední zaběhlé štěně, které se tam našlo,“ doplňuje šťastné nalezení posledního zatoulance usmívající se Prchalová.

Úspěch přinesla televize i noviny

Po těchto peripetiích ale následovala starost, kam štěňátka umístit, nikomu nebyl jejich osud lhostejný. Zájemců o ně ale nebylo mnoho. „Štěňátka jsme nabízeli inzerátem a přes internet po Ledči, ale podařila se nám umístit pouze jedna fenka. Po týdnu péče jsme s výcvikáři usoudili, že už štěňata psychicky zvládnou umístění k novým majitelům. Obrátili jsme se proto na celorepublikové noviny a televizi, kteří zveřejnili článek a odvysílali reportáž o našich nalezencích,“ vypráví o šťastném nápadu Prchalová.

Po takové medializaci veřejnost na nabídku ihned zareagovala a některá štěňátka se dostala pořádně daleko. „Řešila jsem asi šest desítek mailů a dvacet telefonátů a štěňata umístila k soucitným lidem. Pejsci a fenky jsou po celé ČR v Trutnově, Zlíně, Praze a držíme jim palce, aby po špatném „dětství“ měla lepší život,“ uzavírá šťastná nálezkyně.