„To je výborné, z našich peněz budeme platit už i to, že učni budou mít motivaci dostávat jedničky. Raději by ty peníze měly putovat ředitelům škol, aby si mohli ty, které obor nezajímá, dovolit vyhodit,“ řekl jednatel společnosti Kest – truhlářská výroba z Hradce Králové Pavel Staněk.

Finanční odměny podle Staňka sice mohou dočasně pomoci nahnat zájemce k ponkům, ale zručných absolventů ochotných pracovat, po kterých podniky volají, prý nepřibude.

„Když už je některý učeň šikovný, má místo zajištěné v rodinné firmě,“ doplnil Staněk.

Truhlařina se navíc na seznam oborů, jehož učni budou letos od Královéhradeckého kraje dostávat stipendia, ani nedostala. Stejně dopadli třeba i pokrývači. Na jednom učilišti tak bude paradoxně docházet k situaci, kdy jeden žák bude mít šanci dostávat měsíčně až pětistovku, zatímco jeho kolega bude mít smůlu. A oba se mohou učit řemeslům, která jsou na trhu „vyvažována zlatem“.

„Obory, které budou podporovány stipendii, jsme vybírali se svazy, cechy a hospodářskou komorou. Pro další školní rok se jejich počet může měnit,“ sdělil krajský radní za oblast školství Zdeněk Kraus.

Letos budou Královéhradecký kraj stipendia stát 480 tisíc korun. V dalších třech letech se částka vyšplhá až na pět milionů.

„Byli jsme informováni krajem, že počet zájemců o technické obory vzrostl o pět procent,“ uvedl ředitel stavební průmyslové školy v Náchodě Miloš Chráska.

V Pardubickém kraji o finanční podpoře nepopulárních řemesel neuvažují.

„Zaznamenali mírný nárůst zájemců. Finančně však technické obory nedotujeme, snažíme se je případným zájemcům přiblížit a spíše v jejich očích zatraktivňovat,“ uvedla tisková mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová.