"U nás telefonní budku lidé využívali minimálně, proto jsme souhlasili s jejím odstraněním. Stála na návsi dole u rybníka. Původně jsme mysleli, že v ní budou knihy k volnému vypůjčení, ale nakonec nám zástupci O2 při návštěvě naší obce nabídli, že ji odvezou a stane se z ní součást jejich depozitáře. Třeba ji někde časem vystaví," říká starosta obce Licibořice na Chrudimsku Jiří Blažek. Tamní telefonní budka byla odstraněna asi před půlrokem za úsměvných okolností - obec chvíli před tím postavila v její blízkosti chodník a četa, která se měla postarat o odvoz schránky a přístroje, začala bourat i zámkovou dlažbu. "Po upozornění dali opět vše do pořádku," uvádí starosta.

Ačkoliv byla licibořická budka využívána jen minimálně, někteří lidé litují její likvidace. Obávají se totiž toho, že v případě delšího výpadku elektřiny přestanou mobily fungovat, protože operátorovi dojde záložní zdroj a malá obec zůstane bez spojení se světem. "Nevím, co je na tom pravdy, výpadky proudu jsou už teď velmi nepříjemné pro lidi s tepelnými čerpadly nebo kotly na ústřední topení. A v poslední době jich je docela hodně," dodává starosta.

Telefonní budky stát na základě loňského rozhodnutí rady Českého telekomunikačního úřadu přestal od letošního roku dotovat. Operátor O2 je proto za takových podmínek neplánuje dál provozovat. "Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Výnosy z volání by tak ani zdaleka nepokryly náklady na údržbu a provoz. Proto budeme raději investovat do rozvoje služeb, které lidé skutečně využijí," uvedla na dotaz Deníku tisková mluvčí O2 Kateřina Mikšovská.

Počet telefonních budek v Pardubickém kraji koncem roku 2020:

okresy

Chrudim 24

Pardubice 21

Svitavy 32

Ústí nad Orlicí 23

Celkový součet 100