Majitelé rodinných domů stojících nad ramenem řeky souhlasí s tím, že břehy zapůjčí městu. To jim na oplátku díky vegetačnímu a technickému opatření zajistí svah proti sesuvu. Břehy osází orobinci, sítinami a dalšími rostlinami, jež mají schopnost biologicky čistit vodu.

„Je tu velká šance získat peníze z Unie. Po revitalizaci této laguny by v Chrudimi mohla vzniknout pěkná vodní plocha, jež by šla využít třeba pro rekreační bruslení. Střední a starší generace si ještě dobře pamatuje, jak kluci hráli na náhonu hokej,“ říká místostarosta Petr Řezníček.

Pod vodou se nachází asi metr bahna, které bude nutné vytěžit a zlikvidovat jako nebezpečný odpad. Na březích mají v případě přidělení dotace stát plůtky s rostlinami, jež dokážou zpevnit svah a ještě se postarají o čistotu vody. Patří mezi ně sítiny, jež mají jasně zelené lodyhy vytvářející husté trsy. Jde o původní rostlinu rostoucí v mokřadech, pro kterou naši předkové nalezli výtvarné využití. „Když se lodyha otevře, prstem se vytlačí vatovitá dužina. Tou se zdobily kraslice,“ vysvětluje etnografka a výtvarnice Kamila Skopová.

Orobinec je také u mnohých lidí vzpomínkou na dětství. Tato vytrvalá rostlina s lodyhami vyššími než dva metry má květenství z válcovitých palic, jež vypadají jako doutníky.

Potřebuje náhon revitalizovat? Diskutujte v diskuzi (pod článkem).