„Od školy jsem už chtěla k policii, ale na akademii mě přemlouvali, ať se nehlásím, že ženy neberou a tak podobně. Na chvilku jsem to vzdala, ale když se tady v Chrudimi objevilo volné místo, tak jsem do toho šla," říká budoucí strážnice Zdenka Vopršálová.

Její kolega Pavel Fousek vlastně jen vymění zelenou uniformu za modrou, neboť dlouhá léta sloužil v armádě. „Když jsem od výsadkářů odešel, chtěl jsem dělat něco podobného a zůstat v aktivní službě," poznamenává muž zákona v záběhu.

Pomoc lidem

Intenzivní výcvik se skládá ze čtyř dnů studia zákonů a povinností strážníků, kam spadá i chození na střelnici nebo učení se sebeobraně. Pátky už oba nováčkové tráví na strážnici v Chrudimi a doprovází hlídky kolegů do terénu.

Nově nabývané znalosti se už začínají projevovat. „Když jdu po náměstí, tak už koukám, zda řidiči mají za oknem parkovací lístky. Dnes jsem šla do práce Širokou ulicí, kde stálo několik aut, a už jsem si říkala, že tady stát nemůžou," přiznává drobnou nemoc z povolání Zdenka Vopršálová. I její kolega přikyvuje, že si drobných i větších prohřešků všímá mnohem častěji.

Výcvik zahrnuje také střelby. Bývalý voják Pavel Fousek si nestěžuje: „Se služební pistolí nemám problém. I soukromě střílím z dlouhých a krátkých zbraní." Zdenka Vopršálová vzala pistoli do rukou poprvé na střelnici. „Když budu trénovat, tak to půjde. Zbraně se nebojím, naopak mě to docela chytlo," usmívá se.

Nicméně služba strážníka městské policie zahrnuje převážně takové povinnosti a úkoly, o kterých se televizní a filmové detektivky vůbec nezmiňují. Hlídky často pacifikují agresivní opilce a odklízí z chodníků ty, kteří se zmoženi alkohol na nohou už vůbec neudrží. Loví volně pobíhající psy nebo pokutou trestají zlodějíčky v obchodech.

Budoucí strážníci se zatím do terénu moc nepodívali, nicméně je služba neodrazuje: „Je to pomoc lidem," shodně dodávají.

Městská policie Chrudim stále hledá ještě dva nové muže či ženy zákona. Zájemci se mohou hlásit do do 29. února. Podrobnosti a seznam všech podkladů, které je třeba k přihlášce přiložit lze na jít na webových stránkách Chrudimi.