Zkušenosti s takovou otevřeností jsou ale zatím rozpačité. „Když tam radar řidiči vidí, zpomalí. Jinak ale dotyčnými místy jezdí nadále rychle,“ uvedl vrchní strážník Městské policie v Chrudimi Josef Kudrnka.
Ale přitom tvrdí, že nebazíruje na dodržování přesné padesátky. „Necháváme být řidiče jedoucí rychleji, než je dovolené, o deset kilometrů v hodině plus tolerance,“ dodal Kudrnka. To je v součtu zhruba 64 km/h.
Stejným způsobem se hájí i vrchní strážník Městské policie ve Skutči Jiří Stuna. „Tolerujeme překročení rychlosti do šedesátky,“ tvrdí šéf skutečských strážníků Stuna.
Ovšem pozor. Skutečská městská policie operuje s radarem v několika dalších obcích, celkem „obhospodařuje“ třetinu okresu. Měří například v Hrochově Týnci, Zaječicích, Krouně, Kočí, Proseči, Vrbatově Kostelci, Tisovci a Dřeveši. Chrudimští strážníci mají naproti tomu smlouvu jen s Úhřeticemi a jezdí do Slatiňan.
Nejlevnější radary mohou obce pořídit asi za 500 tisíc korun, ty nejdražší mohou ale stát i dva miliony. „Co se týká využívaného média, dělí se na měřiče laserové na bázi světelného paprsku a radarové, využívající zvukové vlny,“ říká Pavel Skládaný z Centra dopravního výzkumu.
Počet obcí, které si radary pořizují, stále roste. „Obracejí se na nás nejen nové obce, ale často i města, která už radar mají, ale chtějí si pořídit další,“ potvrzuje Soňa Kohoutová z této společnosti.
Kde přesně a proč právě tam měří?
1. ulice Rubešova – místo pod lávkou, kde se sbíhají dva jízdní pruhy v jeden (měří auta přijíždějící ve směru zdola po obchvatu proto, že je nahoře frekventovaný přechod pro chodce)
2. ulice Topolská – místo před semafory u obchodu s koly (měří auta jedoucí po obchvatu směrem od semaforů, protože je to místo se dvěma frekventovanými přechody pro chodce)
3. ulice Topolská – místo vedle pekárny před zastávkou autobusu (v obou směrech, protože jde o místo se zastávkou MHD a přechodem pro chodce)
4. ulice Václavská – místo na Vlčí hoře u domu čp. 1028 (v obou směrech, projíždí se dlouhou obydlenou zónou, v níž je velký pohyb dětí i cyklistů)
5. ulice Dr. Milady Horákové – místo uprostřed nemocničního kopce (v obou směrech, na křižovatce u nemocnice i pod kopcem za mostem jsou frekventované přechody pro chodce)
6. ulice Dr. Milady Horákové – místo u lesíka, blízko zastávky MHD (měří auta jedoucí v obou směrech kvůli zastávce MHD a přechodu pro chodce)
7. ulice Obce Ležáků – vedle autoprodejny Renault (měří auta přijíždějící od Slatiňan z důvodu vysoké rychlosti aut už několik set metrů za značkou označující začátek města)
8. ulice Na Ostrově – místo před poštou (měří auta jedoucí ulicí v obou směrech, protože se projíždí dlouhou obydlenou zónou, v blízkosti je navíc mateřská a základní škola a přechod vedoucí ke sportovištím)
9. Na Ostrově – místo proti ČSAD u řeky(v obou směrech, protože se projíždí dlouhou obydlenou zónou s velkou frekvencí chodců i cyklistů)
10. Husova – místo před čp. 783 (v obou směrech, důvodem je obytná zóna, základní škola u hlavní silnice, velký pohyb dětí a dva přechody pro chodce)
11. Čáslavská – místo na příjezdu od Markovic před restaurací Karibik (jen přijíždějící od Markovic, důvodem je průjezd dlouhou obydlenou zónou a přechod pro chodce dole v kopci před prudkou zatáčkou)
12. Poděbradova – místo před domy čp. 909 a 1112 (měří příjezd aut od kruhového objezdu U Plynáren, následují totiž dva přechody pro chodce)
13. Markovice (mimo mapku) – místo uprostřed obce (měří auta v obou směrech, protože se tímto úsekem zčásti bez chodníků projíždí vysokou rychlostí, měření probíhá na vyžádání obyvatel této místní části)
14. Topol (mimo mapku) – místo uprostřed obce (měří auta v obou směrech, protože se tímto úsekem zčásti bez chodníků projíždí vysokou rychlostí, měření opět probíhá na vyžádání obyvatel této místní části)
Zdroj: Městská policie Chrudim