Už zkraje března se v ulicích Hrochova Týnce objeví strážníci v uniformách tamější nové městské policie. Strážníci taktéž nové městské policie v Heřmanově Městci vyrazí za povinnostmi do terénu asi o něco později.

Hrochovotýnecká městská policie zahájí činnost jen se dvěma strážníky, přičemž vrchním strážníkem byl 18. února na schůzi městského zastupitelstva jmenován Pavel Kouba.

Nelze počítat s tím, že by kdokoliv potkal hlídkující strážníky v Hrochově Týnci třeba už dnes. „Nejprve bude nutné zařídit různé organizační věci," upozornil starosta města Petr Schejbal.

Až se poté chod hrochovotýnecké městské policie rozběhne naplno, budou tamější strážníci dohlížet na dodržování pořádku a platných vyhlášek také v Chroustovicích, Rosicích nebo v Chrasti. Sloužit přitom budou se zbraněmi.

Personální složení Městské policie Heřmanův Městec bude naproti tomu pětičlenné, takže vrchního strážníka tu doplní ještě čtyři řadoví. Z rozhodnutí městského zastupitelstva budou všichni prozatím sloužit beze zbraně. Město je však připraveno otázku vybavení strážníků zbraněmi v budoucnosti v případě potřeby znovu posoudit.

„Městská policie byla ustanovena naší vyhláškou z 1. ledna, ale strážníky tu zatím potkat nemůžete. Tak rychlý ten proces zase není," řekl včera k aktuální fázi příprav starosta města Josef Kozel.

V Heřmanově Městci už též proběhlo výběrové řízení, a byly při něm brány v potaz i odborné posudky psychologa. Závěry řízení však ještě musí být s konečnou platností stvrzeny. „Předpoklad je, že jsme našli velitele a že jsme našli i strážníky, ale konkrétní jména zatím nejsou ke zveřejnění. To bude možné teprve až po konečném verdiktu výběrové komise," pokračuje starosta, který se ze stejného důvodu brání stanovení třeba i jen přibližného data, od něhož by lidé mohli strážníky osobně potkávat ve městě.

Jisté je už nyní například to, že Heřmanoměstečtí budou zprvu působit jen doma. „Až nám strážníci začnou naplno fungovat a kompletní a plně funkční bude i služebna, vše se může posunout ještě dál. My to dokonce předpokládáme," dodal Josef Kozel.