Od začátku roku zároveň platí novela zákona o obecní policii, která se týká i strážníků v Chrudimi, v Hlinsku či ve Skutči. První změna je „vizuální“, týká se stejnokroje strážníků. Ti budou povinni nosit na svrchní části stejnokroje bundy kombinace černé barvy, žluté a bílé označení nápisu MĚSTSKÁ POLICIE. V současnosti budou ještě strážníci v noci nebo za silného mrazu používat stávající, pouze černé bundy. Ty mohou používat do konce roku 2011.

Mění se i podmínky pro přijetí k městské policii. Strážník musí, kromě jiných předpokladů, splnit i podmínku dokončeného středního vzdělání s maturitní zkouškou. Část pravomocí městských strážníků se zvyšuje. Nově mají městští policisté zajištěn například vstup do centrálního registru řidičů, aby si mohli sami zjistit potřebné údaje. Strážníci jsou oprávněni zastavovat vozidla za pomoci ,,stopky“, jsou oprávněni provádět i následnou kontrolu řidiče a jeho posádky.

Strážníci teď mohou plnit úkoly městské policie i v katastru jiné obce, na jejímž území byl vyhlášen krizový stav. Dokonce bez ohledu na to, zda postižená obec má své strážníky, či v jakém kraji se nachází. Proto je také strážníkům umožněno přepravovat se při plnění úkolů v ložném prostoru nákladního automobilu a v ložném prostoru nákladního přívěsu traktoru.