„Dosáhli jsme svého, a tudíž končím tento boj. Odborníci z Centra adiktologie Lékařské fakulty UK udělali pořádný kus práce. Pokud vím, už za tím stojí i premiér Petr Nečas. Konopí bude zařazeno do léčiv a bude určeno pro onkologické pacienty, pacienty s roztroušenou sklerózou, Parkinsonem, některé druhy depresí, anorexii a další onemocnění legálně. Lékař specialista napíše pacientovi recept a on dostane konopí v lékárně. Dokonce by na něj měla i přispívat zdravotní pojišťovna. Mám z toho radost - je to svým způsobem rehabilitace konopí,” říká Jiří Stuna.

Nyní se už podle jeho slov „vylaďují” detaily, Otevřená je otázka v pěstování rostlin - není jasné, zda se o to postará některá instituce pověřená státem anebo se bude konopí dovážet ze zahraničí.

Úplná legalizace je zatím v nedohlednu, takže rostlinu budou moci užívat pouze pacienti s doloženou lékařskou diagnózou. Ti, kteří pěstují rostliny na zahradě pro svou potřebu, lhostejno, zda k preventivní léčbě či kouření, riskují postih. Podle informace chrudimského policejního mluvčího Lukáše Maiera je trestným činem, pokud pěstujete více než pět rostlin konopí.

A jestliže je to méně, dopouštíte se přestupku. Ale pozor, v tomto případě musí jít o konopí pro vlastní potřebu! „Když se prokáže, že hodláte rostliny prodat, je to trestný čin bez ohledu na množství,” varuje Lukáš Maier.

Diskutujte na téma legalizace konopí pro lékařské účely. Domníváte se, že by měly být učiněny legislativní kroky k legalizaci konopí?