Starosta Jan Čechlovský reaguje na otázku opatrnou volbou slov. „Nebyla to žádná petice, ale stížnost. Ano, mohla hrát určitou roli v naší dohodě o rozvázání pracovního poměru,“ připouští starosta.

Podrobnosti nechce sdělovat ani Josef Kudrnka, dlouholetý zástupce Romana Červenky, který je v současné době pověřen vedením chrudimské městské policie. „Nezlobte se, k tomu se vyjadřovat nebudu,“ řekl včera Kudrnka.

Když Roman Červenka trávil poslední den ve funkci vrchního strážníka, v rozhovoru pro Chrudimský Deník nechtěl hodnotit svého nástupce. „Bez komentáře,“ podotkl. Dodal, že se začne poohlížet po práci, při které zúročí své zkušenosti s vedením městské policie. „Svůj odchod nevnímám jako tragédii. Tato práce se skutečně nedá dělat dlouho,“ zdůraznil.

Podle informací zveřejněných na webových stránkách města Chrudim je strážník městské policie oprávněn požadovat prokázání totožnosti, požadovat potřebná vysvětlení, předvést osobu, odebrat zbraň, zakázat vstup na určená místa, otevřít byt nebo jiný uzavřený prostor, odejmout věc, zastavovat jedoucí vozidla, vstupovat do živnostenských provozoven, použít technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla nebo použít donucovacích prostředků, psa a služební zbraň. Strážník je při výkonu své pravomoci veřejným činitelem a každý je povinen uposlechnout jeho výzvy. Na webových stránkách www.chrudim-city.cz je dosud Roman Červenka vrchním strážníkem Městské policie vChrudimi. Ve skutečnosti tuto složku vede Josef Kudrnka, a to do té doby, než bude funkce oficiálně obsazena.