Nová pobočka je každým dnem blíže k dokončení, vnějšek už je pokryt hliníkovými panely a ze strany se obkládá dřevěnými pohledovými žebry. Město zatím zvažuje, co s místem, které vznikne po demolici staré pobočky. Prozatím se stále mluví o areálu pro parkování a bydlení. Jedna z variant je bytový dům s parkováním ve spodních patrech.

I přes počáteční kritiku občanů nad projektem věří Aleš Nunvář, radní zodpovědný za investice, že lidé nakonec novou knihovnu ocení. “Když jsme při rozhodování, jestli budovu přestavět, nahlédli do počtu návštěv, tak jsme zjistili, že jsou jen v této pobočce vyšší než u městské knihovny ve Slatiňanech. Předpokládáme, že se tento počet ještě zvýší, protože nová pobočka bude nabízet prostor i pro různé akce a setkání místním,” řekl Deníku Nunvář.

Nová pobočka knihovny vyroste vedle restaurace Stromovka. Architekt ji ztvárnil jako prosvětlenou budovu s dřevěnou fasádou a zelenou střechou.
Chrudim postaví knihovnu se zelenou střechou. Lidé kritizují betonovou terasu

Kromě vzhledu se kritika zaměřovala i na úbytek zeleného prostoru na místě, kde stavba probíhá.

Stavba byla započata v květnu a její ukončení je plánováno do 15. dubna, vyjde přibližně na 20,4 miliony korun. Návštěvnost staré budovy vycházela v roce 2022 na 4000 unikátních návštěv za rok.

“Přesně. Je tam trochu zeleně, je třeba to zastavět a zabetonovat!” napsala diskutující Dagmar na facebooku. Město se proto rozhodlo tento problém vyřešit zelenou střechou s kamennou cestou ve tvaru panáčka, která je již hotová. Obyvatelé vedlejších panelových domů si tak nevšední krytinu můžou z oken prohlédnout.

Diskuze také byla o borovici, která se nachází vedle stavby. Původně měla být pokácena, protože roste na prostorech staveniště. Nakonec se však město rozhodlo strom ponechat, a i když se během stavby zasáhlo do jeho kořenového systému. Povolaní znalci ale věří, že to nebude mít na borovici terminální vliv. „Do budoucna plánujeme k pobočce vysadit ještě různé křoviny a jiné rostliny před i za objektem,“ dodal radní Nunvář.

Lukáš Sodomka