Akce má žákům usnadnit výběr nejvhodnější střední školy nebo učiliště po absolvování devítileté školní docházky.

Ne každý ve čtrnácti či patnácti letech ví, kam budou směřovat jeho další kroky. Stejně je na tom třeba Michaela Motyčková z Hroubovic. „Měla bych se už někam přihlásit, ale kam, to zatím vůbec netuším,” svěřila se čtrnáctiletá dívka. Jiní už ale mají jasno. „Já chci jít na pardubickou Deltu, lákají mě počítače, informatika a programování,” říká rezolutně Martin Kolář z Chrudimi.

Jasno má i Chrudimák Adam Vojtěch. „Moje volba je škola Educanet v Rybitví,” říká chlapec posedávající spolu s kamarády na schodišti chrudimského Muzea. Je mezi nimi i další Chrudimák, Michal Forman. „Já, na rozdíl od kamarádů, zatím nevím, kam dál” přiznává Michal.

Padesát možností

V Muzeu se prezentuje téměř padesátka škol. Mezi nimi například zdejší SŠ průmyslová, strojnická, technická a VOŠ Chrudim, jejíž absolventi nacházejí na pracovním trhu velmi dobré uplatnění. Řada žáků základních škol se ale technických oborů bojí. Proč? „Možná i proto, že se na základních školách přestala vyučovat polytechnická výchova.

Spousta dětí se také přestěhovala z vesnic do města a mladí tak nemají příležitost věnovat se manuální práci. To znamená, že k ní ztrácejí vztah. Výsledkem je, že na trhu práce chybějí jak strojírenské, tak i stavební profese,” nahlas přemýšlí pedagog Jaroslav Chrbolka.

V Chrudimi se představují i školy z dalších regionů, mezi nimi například Vojenská střední škola a Vyšší odborná škola MO v Moravské Třebové.

„U nás se vyplatí studovat. Jde o studium bezplatné, navíc s velkou nabídkou mimoškolních aktivit. Po maturitě nemusíme vůbec chodit na úřad práce, neboť máme ihned zajištěný nástup u armády. Přitom ale nemáme vůči armádě žádné závazky a proto můžeme podle vlastního rozhodnutí pokračovat například ve studiu na civilní vysoké škole,” říká o škole Jakub Takáč, šestnáctiletý student jejího prvního ročníku.

Přehlídka škol pokračuje dnes do 16 hodin.