Začala sezona střeleckých závodů a zatím si vedete skvěle, že?

Zatím mám za sebou tři velké závody. Nejdříve jsem absolvoval závody v estonském Tallinu, kde jsem se utkal s nejlepšími policejními střelci, ale byla tam i střelecká špička z pobaltských států. Následně jsem staroval v německém Norimberku a ve Vídni. Všechny závody jsem vyhrál, ale byla to obrovská bitva.

Jaká byla na těchto závodech konkurence?

O Tallinu už jsem hovořil. V Německu a v Rakousku se sešli nejlepší střelci z Evropy, takže vyrovnanost na stupních vítězů tam byla velká. Bodový rozdíl byl minimální. Záleželo na tom, jak se člověk dokáže po celý den soustředit na výkon.

Takový začátek každého určitě pořádně „nakopne“. Počítal jste na úvod sezony s takovými úspěchy?

Určitě ne. Hlavně ve Vídni byla konkurence hodně velká. To byl pro mě závod, který byl asi nejvíc vyrovnaný. Setkal jsem se tam i se srbským kolegou z týmu České zbrojovky. Vážím si i jiných umístění. Například z loňského roku, kdy se v České republice konal jeden z největších závodů na světě za účasti téměř 900 závodníků z pěti desítek zemí. Podařilo se mi tam obsadit druhou příčku hned za mistrem světa.

Patřit do střelecké špičky, to určitě znamená hodiny a hodiny tréniku…

Je to hodně individuální, protože každý střelec potřebuje jinou průpravu. U mě je to i součást profese,, protože jako lektor nebo střelecký instruktor policie se musím střelbou zabývat a sledovat trendy, které se ve světě objevují. Dá se říct, že střelbou se zabývám téměř každý den, na střelnici se snažím být třikrát čtyřikrát v týdnu. Za týden vystřílím zhruba 1500 nábojů. Před nějakým velkým závodem se ten počet pochopitelně zvyšuje.

Kolik vás letos čeká závodů a jek je sezona dlouhá?

Sezona začíná začátkem března a trvá do přelomu září a října. Letošní rok bude hodně náročný, protože se uskuteční hodně velkých závodů. Jedním z posledních bude mistrovství Evropy v praktické střelbě v Bělehradě v Srbsku, to bude vrchol sezony.

Je při střelbě nejdůležitější pevná ruka, nebo spíš technická příprava zbraně?

Všechno souvisí se vším. Pokud chcete být třeba dobrý automobilový závodník, tak musíte mít i perfektní servis vozidla a ve střelbě je to stejné. Střelec musí mít dobře připravenou zbraň a samozřejmě tréninkovou průpravu. Co je u mě v tuto chvíli asi nejdůležitější, je psychická příprava, protože střelci na špičkové úrovni jsou už téměř vyrovnaní. Tam už záleží na tom, kdo je psychicky odolnější, dokáže zachovat chladnou hlavu a umí se soustředit. Čekají mě závody, které budou trvat třeba čtyři dny, a tam se po celou dobu koncentrovat není jednoduché.

Můžete nám přiblížit svoje střelecké cíle?

Nerad si plánuju nějaké cíle, aby mě to psychicky nesvazovalo, ale tomu se člověk stejně asi nevyhne, protože letos se koná mistrovství Evropy v praktické střelbě. Mým cílem pochopitelně je umístit se co nejlépe.