Ten se koná na území Pardubického kraje ve čtyřech městech – v Pardubicích, Chrudimi, Slatiňanech a ve Svitavách a diváci tu byli nebo ještě budou svědky nejen vystoupení místních folklorních souborů, ale i zahraničních hostů ze Slovenska, Polska, Rumunska, Běloruska a Bulharska.

Mezinárodní dětský folklorní festival Tradice EvropyZdroj: Lukáš Vaníček

ZASTÁVKA V CHRUDIMI

Folklorní festival se zastavil včera v Chrudimi a tanečníci zde vystoupili na jevištních prknech Divadla Karla Pippicha. Muzika tu hrála dokonce dvakrát.
„Dopolední představení byla určena převážně pro žáky základních škol. V letošním roce jsme vyprodali divadlo hned dvakrát. Kantoři pochopili, jak důležité je, abychom žákům společně ukázali, kde je naše doma" uvádí Radka Ehrenbergerová, vedoucí souboru Kuřátka Chrudim a také spoluorganizátorka festivalu.

Během odpoledního představení pak hlediště zaplnila široká veřejnost, a té se dostalo hned dvojité porce tanců a písní. Dopoledne v divadle vystoupily jen tři zahraniční soubory, zbylé tančily v Cholticích. Teprve večer se všichni potkali na jednom místě.

Přitom právě Kuřátka na pódiu prakticky bydlela, neboť v rolích hostitelů vystoupila během každého představení dvakrát, pozvané zahraniční soubory pouze jednou. Svým tancem pak členové Kuřátek připomněli malým i velkým divákům horké léto.

HOSTÉ SE RÁDI VRACEJÍ

„Zahraniční soubory už mají samy zájem, a tak nás kontaktují, že by chtěly přijet a líbí se jim tady v Pardubickém kraji," poznamenává Radka Ehrenbergerová.

Jeden z přišedších souborů – polský Kuznia Artystyczna – byl založený již v roce 2000 při Centru kultury Wilanow a jeho členové mají se zahraničním vystupováním bohaté zkušenosti. Navštívili už například Německo, Bělorusko, Slovensko, Francii nebo Rumunsko.

Mezinárodní dětský folklorní festival Tradice EvropyZdroj: Lukáš Vaníček

Jejich úvodní číslo předvedlo ty tance, které výrazně převažují ve Wilanowském regionu. Byly to především mazurky, oberky a polky. Následoval asi nejznámější tanec zvaný kowol a po něm kajduk a zając.

Kromě tance dostal prostor i samotný zpěv, a to právem. Teprve sedmiletá Rumunka Natalia svým hlasem divákům učarovat a zahanbit se rozhodně nenechala ani „domácí" Denisa Dibelková, letošní vítězka soutěže Zpěváček Vysočiny.