Podle chrastecké starostky Martiny Lacmanové, která bydlí jen kousek od oblíbené městské aleje, musela být kůra z nedávno vysázených lip ořezána někdy v poledních hodinách v neděli 19. března. „Netuším, co k tomu vandala vedlo! Vyzývám občany a návštěvníky, kteří si vandala všimli a jsou ochotni poskytnout městu informace, nechť tak učiní buď na telefonním čísle 725 092 590, nebo na podatelně města. Všímavého občana, který nám pomůže zjistit pachatele, odměníme," slibuje starostka Lacmanová. Doposud se ale nikdo se svědectvím nepřihlásil.

Ořezaná kůra na kmenech lip v Chrasti (Foto: Tereza Lacmanová). Břízy u garáží na chrudimské Rozhledně. (Foto: Deník/Marek Nečina)Zdroj: Deník / Nečina MarekOřezaná kůra na kmenech lip v Chrasti (Foto: Tereza Lacmanová). Břízy u garáží na chrudimské Rozhledně. (Foto: Deník/Marek Nečina)Zdroj: Deník / Nečina Marek

Alej v Chrasti patří ke chloubám města. V roce 2012 byla revitalizována, neboť byla předtím značně poškozena jednou z vichřic. „Tenkrát jsme tam spolu s žáky naší základní školy vysázeli 133 nových lip. Všechny nové stromy poté přežily i sucha v roce 2015, kdy je jezdili zalévat hasiči, a kdy jsme se všichni modlili, aby už konečně přišla voda. Lipky vydržely i hluboké mrazy uplynulé zimy, kdy dostaly taky hodně zabrat. Až přišel neznámý vandal," rekapituluje starostka. Lípy byly vzápětí ošetřeny, ale i kdyby přežily, stop řádění vandala se zřejmě už nikdy nezbaví.

CENTIMETROVÉ DÍRY
Čtyři vzrostlé břízy u garáží na chrudimském sídlišti Rozhledna zase kdosi navrtal a do kmenů natloukl šrouby. Okolí přibližně centimetr širokých děr je stále zřetelně zčernalé, jakoby do nich kdosi nalil neznámou kapalinu (snímek vpravo).

BŘÍZY PŮJDOU K ZEMI
O tom, komu břízy vadily, je možné jen spekulovat, ale opadávající listí mohlo například ucpávat odtokové okapní otvory na garážích. Buď jak buď, dílo zkázy se vandalovi podaří dokonat, neboť město je nyní nuceno nechat břízy skácet. „Stromy byly poškozeny na bázi kmene a mohou selhat jako celek, ne že by z nich třeba upadla jen nějaká větev. Navíc jsou to břízy, které nejsou nijak zvlášť dlouhověké, takže není co zachraňovat," vysvětlila Kateřina Mrózkové z chrudimského odboru životního prostředí.

Záležitost již byla předána policii, která ji šetří jako přestupek proti zákonu o ochraně přírody a krajiny. „Viníkovi hrozí až dvacetitisícová pokuta," sdělil chrudimský policejní mluvčí Jiří Tesař.