VProseči se zvedla nevole poté, co radnice nechala ořezat lípy způsobem, který vypadá otřesně, údajně ale může prodloužit věk stromu opadesát a více let. Už vminulosti se na tamějším hřbitově kácely nebo prořezávaly lípy, některé ale padly kzemi vinou větru. Na vině může být porušená statika. „Statika je ovlivněna blízkostí hrobů a hrobek. Při kopání může být narušeno až třicet procent kořenů důležitých pro stabilitu stromu. Vposlední době přibývají extrémní klimatické jevy, zvlášť silný vítr. Proto hledáme řešení, jak eliminovat nebezpečí pádu stromů iřešení, jak je zachovat,“ uvádí starosta Proseče MartinNovák.

Dlouholetý problém snáletovými dřevinami na hřbitově se nyní řeší ivHrochově Týnci. Porost zasahuje do prostorů hřbitova tak, že narušuje hroby. Uněkterých dokonce nadzvedává vrchníčásti.

„Vybíráme teď ze tří dodavatelských firem. Osmdesát let staré lípy dělaly dlouhodobě problémy při údržbě. Neméně podstatné je také to, že stromy jsou podle posudku nemocné a jejich skácení je proto nutností,“ tvrdí hrochovýnecký starosta Miroslav Besperát. Náklady na kácení se vyšplhají na 400tisíckorun.

Radikální ořez stromů se nerealizuje jen vProseči a vHrochově Týnci. Výběrové řízení na zdravotní řez javorů zdobících Resslovo náměstí vyhlásila ichrudimská radnice.

Záměr už je vyvěšen na internetových stránkách města. To vsekci „investiční záměry“ hledá dodavatelskou firmu scertifikátem aboretisty, která by provedla redukční řez javorů nejen vcentru, ale ivsídlišti Víta Nejedlého. Celkem jde ošedesát stromů.

(ron, sej)