Školy z Chrudimě, Třemošnice, Pardubic, Přelouče, Litomyšle i z mnoha dalších koutů regionu tu lákaly budoucí zdravotníky, kuchaře, číšníky, chemiky, zemědělce nebo strojaře. Ve stále aktivnější „lovce talentů“ se přitom mění právě zástupci škol s technickým zaměřením. Zájem o tento typ studia totiž zdaleka nedosahuje potřeb praxe – a rozdíl se spíš prohlubuje.

„Příčin je několik. Mnohdy jsou na vině i rodiče. Ti by nejraději viděli svoje ratolesti v pozici manažerů se statisícovými příjmy nebo alespoň jako spokojené úředníky ve vyhřátých kancelářích,“ uvažuje Roman Novotný, zástupce ředitele třemošnické technické odborné školy. „Požadavky firem jsou jiné, většina lidí se manažery stát nemůže,“ míní Novotný.

Třemošnickým se minule podařilo zvýšit počet studentů o 8 procent, podniky jsou ale připraveny zaměstnávat podstatně více odborníků. Poptávku po technicích dokládal například stánek školy z Odolené Vody, nabízející studium letecké a výpočetní techniky. Pro budoucí automobilní odborníky si přijeli z Ústí nad Orlicí, příštím stavbařům přijela nabídnout studia střední škola z Havlíčkova Brodu.