Například právě dnes se na Lichnici odehrají hned dvě svatby po sobě. Za letošek jich už bylo třináct. Podle kastelánky Ivany Matykové to je průměrný počet. „Již druhým rokem se nám velmi osvědčilo pouštění holubů na důkaz lásky novomanželů. Je to ale překvapení, takže když domlouváme svatbu na hradě, vždy se jen nenápadně zeptáme, zda nejsou alergičtí na holubí peří," říká s úsměvem Ivana Matyková.

Konečný počet uzavřených sňatků na Košumberku ještě kastelánka Hana Truncová nezná, ale „svatební provoz" byl na hradě poměrně veliký. „Až na jeden víkend jsme tu každou sobotu měli nějakou svatbu. Jedna byla dokonce evangelická a další už plánujeme. Vdávala se u nás i nevěsta z Německa," vzpomíná Hana Truncová.

Na zámku ve Slatiňanech se letos uskutečnilo na 75 svateb a nikoho neodradilo ani tropické vedro panující v srpnu. „Máme tu několik vhodných míst, která můžeme operativně měnit podle počasí. V horku bylo oblíbené místo u jezírka v parku, kde byl stín. Vyhledávaná je i jižní terasa, ale to nesmí panovat moc velké teplo, nebo knihovna, když venku prší," říká kastelán Jaroslav Bušta.

Podle jeho slov je zajímavé, že nejvyhledávanějšími měsíci pro sňatek jsou červen, srpen a září. Květnu se naopak všichni vyhýbají. „Svatba v máji, do roka máry," cituje Jaroslav Bušta lidovou pověru, která je založená na faktu, že devět měsíců po květnovém sňatku by se dítě narodilo na konci zimy, kdy docházely potraviny a hrozil hlad i nemoci. „A přitom je to ten nejkrásnější měsíc, v parku kvetou rododendrony," dodává kastelán.