Dvanáctkrát do roka – když to dobře vyjde – zůstávají lidé z práce doma
s příjemným vědomím, že jim běží plat. A dvanáctkrát do roka – když to vyjde pro ně nejhůř – vyplácejí zaměstnavatelé plnou mzdu za žádný výkon.
Dva pohledy na státní svátky.

Ke třinácti svátkům (na první leden vycházejí dva) málem přibyl další – Velký pátek. Poslanecká sněmovna ovšem víc než rok starý senátní návrh dosud neprojednala.

Volno? Ano!

Lidé v zaměstnaneckém poměru placené pracovní volno vítají.

„Jsou to dny, kdy máme zaručeně s mužem volno společně a může něco prožít celá rodina. Vzhledem k počtu dní školních prázdnin si většinu dovolené vybírá buď jeden nebo druhý,“ říká Michaela Jandová z Orlickoústecka.
„Mám ráda, když svátky vyjdou na čtvrtek. Vezmeme si jeden den dovolené a máme prodloužený víkend, ve kterém se už dá mnohé podniknout,“ vysvětluje podobně Hradečanka Jana Krásenská. „Děti beztak v tu dobu mívají kratší prázdniny,“ připomíná.
„Je to jediný termín, kdy se může opravdu sejít celé příbuzenstvo. Rodinné oslavy plánujeme vždy o svátcích,“ vysvětlil praktiky domácnosti Rudolf Pánek.

Dnem svátku prodloužené víkendy ovšem straší zejména menší obchodníky.„Mám dva nevelké krámky. Prodavačky většinou žádají před nebo po svátku dovolenou. Chápu je, ale pro mne to znamená buď jeden z obchodů do konce týdne zavřít nebo si sjednat výpomoc. Režie zůstane stejná, tržby menší a mzdy dvojnásobné,“ říká Marika Pinkasová, podnikající v textilní oblasti.„Hradec se při prodloužených víkendech vylidní. Svátek znamená vždycky i rapidní pokles tržeb v celém týdnu,“ přidává zkušenost hradecký obchodník Petr V.

Jiný pohled…

„Já osobně mám svátky rád. Nadělám při nich hodně práce. Nikdo mi nevolá, nepíše…“ říká naopak konstruktér Jaromír Dlabola.

V České republice slavíme tak zvané státní nebo ostatní svátky. Z hlediska pracovního práva a právní úpravy odměňování však není mezi těmito svátky žádný rozdíl.
Poslanecká sněmovna už novelu zákona o státních svátcích, v níž by mohl přibýt i Velký pátek, pravděpodobně nestihne schválit. Do voleb ji čekají jen dvě krátké schůze, na kterých hodlá projednávat priority a zákony vetované Senátem a prezidentem.

Zákony, které do voleb neschválí, končí svou legislativní cestu a budou muset být předloženy znovu.
Česká republika má nyní 13 státních nebo ostatních svátků. Jejich počtem se řadíme spíše k nižšímu evropskému průměru.

Jaký je váš názor na volno o svátcích? Diskutujte a hlasujte v anketě Z D E.

Sváteční volno v letošním roce:

KTERÉ UŽ BYLO…

pátek 1. 1. : Nový rok
Den obnovy samostatného českého státu (státní svátek)
Nový rok (ostatní svátek)
pondělí 5. 4. : Velikonoční pondělí (ostatní svátek)

…A KTERÉ NÁS ČEKÁ

sobota 1. 5.
: Svátek práce (ostatní svátek)
sobota 8. 5. : Den osvobození (státní svátek)
pondělí 5. 7. : Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (státní svátek)
úterý 6. 7. : Den upálení mistra Jana Husa (státní svátek)
úterý 28. 9. : Den české státnosti (státní svátek)
čtvrtek 28. 10. : Den vzniku samostatného československého státu (státní svátek)
středa 17. 11.s : Den boje za svobodu a demokracii (státní svátek)
pátek 24. 12. : Štědrý den (ostatní svátek)
sobota 25. 12. : První vánoční svátek (ostatní svátek)
neděle 26. 12. : Druhý vánoční svátek (ostatní svátek)

Většina Čechů chce již v příštím roce slavit Velký pátek jako státní svátek
(bleskový průzkum SANEP)

Nejvýznamnější křesťanský svátek, Velký pátek, který je připomínkou ukřižování Ježíše Krista a připadá na pátek před Velikonocemi, by již v příštím roce chtěly slavit jako státní svátek, a tedy den volna, téměř tři pětiny Čechů. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP. Nadpoloviční většina dotázaných by pak chtěla o tom, zda bude či nebude Velký pátek státním svátkem, hlasovat v celonárodním referendu. Pro těsnou nadpoloviční většinu dotázaných však otázka Velkého pátku není v tuto chvíli důležitá.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 3.-5. dubna 2010 proveden na reprezentativním vzorku 3,864 dotázaných ve věkové kategorii 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 145 tisíc registrovaných uživatelů 8,572 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru.

Podle názoru 60,5% dotázaných by měl být uzákoněn Velký pátek (pátek před Velikonocemi), který patří mezi největší křesťanské svátky a připomíná ukřižování Ježíše Krista, jako státní svátek. Velký pátek je státním svátkem a dnem volna např. na Slovensku, v Německu, Velké Británii, Irsku, Finsku, Nizozemsku, Španělsku, Portugalsku nebo Švýcarsku. Již příští rok by chtělo i v ČR slavit Velký pátek jako státní svátek 58% respondentů.

Podle názoru 51,9% dotázaných by o tom, zda má či nemá být Velký pátek státním svátkem, měli rozhodnout občané ČR v celonárodním referendu.

Těsná nadpoloviční většina dotázaných (50,6%) nicméně nevnímá diskusi o Velkém pátku jakožto případném státním svátku jako aktuální a důležitou, což poukazuje na většinově poměrně chladné vnímání této vrcholné křesťanské události.

Výsledky průzkumu společnosti SANEP poukazují na skutečnost, že i přesto, že jasná nadpoloviční většina dotázaných by si přála mít již v příštím roce v pořadí již čtrnáctý státní svátek a jistý jeden den volna navíc, patrně zejména v důsledku aktuálních hospodářských problémů nevnímá těsná nadpoloviční většina dotázaných tuto otázku jako zásadní problém, který je nutné bezodkladně řešit.

Měl by podle Vašeho názoru být uzákoněn Velký pátek (pátek před Velikonocemi), který patří mezi největší křesťanské svátky a připomíná ukřižování Ježíše Krista, jako státní svátek?
ANO 43.6%
SPÍŠE ANO 16.9%
NE 22.6%
SPÍŠE NE 9.7%
NEVÍM 7.2%

Měli by podle Vašeho názoru o tom, zda má či nemá být Velký pátek státním svátkem, rozhodnout občané ČR v celonárodním referendu?
ANO 34.7%
SPÍŠE ANO 17.2%
NE 31.5%
SPÍŠE NE 6.9%
NEVÍM 9.7%

Považujete diskusi o dalším státním svátku, a tedy dalším dni volna, za aktuální a důležitou?
ANO 25.1%
SPÍŠE ANO 16.9%
NE 38.3%
SPÍŠE NE 12.3%
NEVÍM 7.4%

Přáli byste si, aby byl již příští rok Velký pátek státním svátkem, a tedy dnem volna?
ANO 45.9%
SPÍŠE ANO 12.1%
NE 22.6%
SPÍŠE NE 7.9%
NEVÍM 11.5%

Zdroj: www.sanep.cz