Výběr z této výstavy, zaměřený na Chrudimsko a okolí, bude poté k vidění v Regionálním muzeu v Chrudimi od října 2020.

Mimořádné dílo

„Jde o mimořádnou zlatnickou práci s mnoha drobnopisnými detaily. Sošky bývají v odborné literatuře spojovány s donátorskou aktivitou Žofie Bavorské, druhé manželky Václava IV., pod jejíž správu patřilo i věnné město Chrudim,“ říká kurátorka Helena Dáňová, která působí v oddělení umění středověku Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky, který výstavu ve spolupráci s Muzeem východních Čech připravuje.

Svatý Petr a Pavel míří na výstavu do HradceZdroj: Karel Dvořák

Výzdoba křtitelnic

Dvě malé kovové sošky byly v minulosti umístěny v medlešickém zámku.

Obě jsou pravděpodobně francouzskou prací z počátku 15. století, jejich původ je ale nejasný – v inventářích jsou zachyceny až ve druhé polovině 19. století. Vzhledem k jejich velikosti a povaze materiálu (zlacená a stříbřená mosaz) mohly být třeba součástí výzdoby schránek relikviářů či křtitelnic.

Je to vzácnost

„Těší mě, že vlastníme takovou vzácnost, která je součástí historie našeho města, a jsem opravdu rád, že můžeme sošky evangelistů organizátorům královéhradecké výstavy zapůjčit, takže je po delší době bude moci vidět vystavené i široká veřejnost,“ konstatuje starosta města Chrudim František Pilný.

Z hudebního festivalu Yanderov.
Yanderov začíná, vratné kelímky jsou novinkou