Martin Holovský si "odskočil" z ubytovny pro ukrajinské uprchlíky a pokud vedení města přijme stálého pracovníka, opět se do bývalého sídla policie vrátí. Přechodnou práci vrátného vnímá jako prospěšnou, ale velmi náročnou, a to zejména psychicky.

"Ono to není jen o bezdomovcích. Setkávám se s lidmi, kteří se na úřadě nevyznají a potřebují poradit. Přicházejí sem senioři s hůlkou nebo vozíčkáři, kterým pomůžu s rampou u schodů. Vidím týrané ženy nebo vdovy, které přicházejí vrátit doklady po zesnulém manželovi," nastínil mnohdy smutnou náplň své práce Martin Holovský. Každého návštěvníka radnice má v merku, lidi nasměruje do správných kancelářských dveří a pomůže s terminálem vydávajícím pořadová čísla.

První týden se hodně "věnoval" bezdomovcům, kteří si dosud chodili na úřad jako domů - vypili si kávu, došli na WC. Jenže po nich zůstával obrovský zápach z výkalů, moči a nemytých těl.

Chrudimáci ostatně dobře znají nejznámějšího bezdomovce Sašu, který byl největším znečišťovatelem radničních prostor. Setkávali se také s hlučnou Erikou, která veřejné WC využívala jako privátní koupelnu a neváhala si tam užívat s některým z milenců. Tomu všemu je konec.

Psali jsme:

Uklízečky v budově městského úřadu v Pardubické ulici musí mít silný žaludek.
Výkaly na chodbách, šílený zápach. Chrudimský městský úřad má problém

"Saša to zkoušel, ale nedostane se dál, než na rohožku, potom ho vyvedu. Totéž platí pro Eriku a další, tady je třeba jednat nekompromisně," dodal Holovský.

Radnice změnu vítá. "Mít u vchodu strážného se nám opravdu vyplatilo, mám z toho velkou radost. Aby nedošlo k mýlce - bezdomovci nemají striktní zákaz vstupu do budovy, někteří tam jdou oprávněně, například pro korespondenci nebo pro doklady. Strážný je doprovodí a zase je vyprovodí až před dveře," řekl starosta Chrudimě František Pilný.

Vedení města začalo problém s bezdomovci řešit poté, co uklízečka Miloslava Andrová zveřejnila na facebooku fotografie pokálených chodeb a schodů. "Ano, zlepšilo se to. Teď jen, aby to tak zůstalo," odpověděla na otázku Deníku Andrová.

Výkaly na chodbách, šílený zápach. Chrudimský městský úřad měl problém:

Vše nasvědčuje tomu, že se radnice dočká dalšího zaměstnance. K vyhodnocení práce současných vrátných by mělo dojít příští týden. Pokud vedení města shledá jejich činnost jako užitečnou, bude hledat nové strážné zřejmě v databázi Úřadu práce.