Na Chrudimsku existuje velké množství studánek a přírodních pramenů. Na webové stránce www.estudanky.eu je mapa, ve které lze rozkliknutím zjistit, kde konkrétní zdroj vody najdete. Hodně studánek je v okolí Běstviny, za zmínku stojí třeba studánka v tamní místní části Vestec s názvem Žabník. „Studánka byla využívána pro zásobování pitnou vodou domů ve Vestci čp. 6, 7 a 13. Ve směru od domu čp.6 k ní proto vedla nezpevněná pěšina přes pozemek státního statku na pravém břehu Běstvinského potoka, lávku severozápadně od studánky, a několik metrů šikmo pozemkem na levém břehu Běstvinského potoka. Studánka byla vydatným zdrojem vody, stabilním i v obdobích velkého sucha měla vodu i když ve vedrech vyschnul Běstvinský potok (což se stává jednou za několik desítek let)," píše autor poznámky pan Zvolský u fotografie studánky, ke které zájemce přivede přesná navigace. Nedaleko je k vidění a občerstvení další z množství studánek Železných hor, která nese název U mlýna. Dočteme se o ní toto: „Dnes již téměř zapomenutá lesní studánka v Pekle (rekreační oblast Pekelské rybníky, CHKO Železné hory) je ukrytá v lese u Zlatého potoka, naproti bývalému vodnímu mlýnu, který byl kdysi majetkem našich předků. Už dlouho se zde nemele, nicméně přesto starousedlíci z okolí stále užívají místopisný pojem „U mlýna". Voda ve studánce je stále jako dříve křišťálově průzračná a osvěžující. „

Studánky a prameny se v hojném počtu nacházejí na Skutečsku nebo v katastru území obcí Vysočina. Haltýř se studánkou mohou vidět návštěvníci skanzenu Veselý kopec. Tzv. haltýř byl postaven na pramenu vody má dva prostory: v otevřené části je studánka, v části zamykatelné dřevěným zámkem vlastní haltýř. V něm se na dřevěném roštu ve vodě chladily potraviny, hlavně čerstvé mléko.

Pití ze studánek je na vlastní nebezpečí, i když se uvádějí běžně jako zdroj pitné vody. Na mapě je barevně označeno, která studánka je k napití vhodná a která nikoliv.

Rádi byste si pochutnali na ovoci utrženém přímo ze stromu a nemáte zahrádku? Díky webu www.na-ovoce.cz bude možné zjistit, kam můžete vyrazit. Autoři těchto internetových stránek mapují volně rostoucí stromy, keře nebo byliny a také se snaží nové rostliny sázet. Příliš záznamů v mapě dosud není, ale je pravděpodobné, že se brzy objeví informace o tom, kde lze i na Chrudimsku očesat třešeň či jedlou jeřabinu.