Objekt slatiňanské Švýcárny na okraji lesa pod Kočičím hrádkem se pomalu ale jistě mění k nepoznání. Přesněji řečeno: z naprosté ruiny se mění do své někdejší podoby.

A vlastně to ani není změna pomalá, vždyť na střeše se již objevuje zbrusu nová tradiční krytina. „Jde o štípaný šindel,“ uvádí slatiňanský starosta Ivan Jeník. „Hotovy jsou i sanační práce v okolí Švýcárny včetně odvodnění. Celá budova je také podříznutá a odizolovaná proti vzlínající vlhkosti. Nahrubo se také dělají podlahy,“ doplňuje starosta.

Ve Švýcárně jsme včera zastihli i stavbyvedoucího Rostislava Cimrhanzla (na snímku), který hovořil i o dalších detailech stavby. „Jsme nyní asi tak v jedné třetině prací. Do podzimu by měl být objekt stavebně hotov i s fasádou, kromě probarvení. V příštím roce se začne s vnitřními sádrokartony a dalšími vnitřními pracemi. Zprovoznit bychom chtěli i projektované tepelné čerpadlo vzduch – vzduch, aby celý objekt lépe vysychal,“ popisuje Cimrhanzl další úkoly stavebníků.

Rekonstrukce slatiňanské Švýcárny přestavuje investici za zhruba 25 milionů korun bez DPH. Veškeré práce zatím běží podle předem stanoveného harmonogramu, a tak by neměl být ohrožen ani termín dokončení díla stanovený na 31. května příštího roku. Objekt bude poté sloužit jako interaktivní muzeum starokladrubského koně.