Stavba je zařazena do investičních plánů města pro letošní rok a zřízení přípojky pravděpodobně přijde na několik desítek tisíc korun.

„Zatím je pouze schválena projektová dokumentace, takže v této fázi je těžké odhadovat náklady,“ uvedl slatiňanský starosta Ivan Jeník. „Zároveň ale víme, že dlouhodobě budeme šetřit peníze, které teď vynakládáme na úpravu vody ze samostatného zdroje,“ pokračuje Ivan Jeník.

Rekonstruovaná slatiňanská Švýcárna byla veřejnosti otevřena v roce 2012. Obnova desítky let chátrajícího domu tehdy přišla zhruba na 25 milionů korun a byla z velké části financována s využitím dotačních zdrojů. Letos vyprší podmínky udržitelnosti projektu, podle kterých se například v objektu nesmí podnikat. „Zvažujeme určitou změnu. Určitě tam nechceme zřídit restauraci, ale dovedu si představit malé občerstvení, spojené například s nabídkou kávy a čaje. To by bez vodovodu také nešlo,“ doplnil starosta Ivan Jeník.

Závlaha pro park

Trable s nedostatkem vody vloni postihly také blízký areál slatiňanského zámeckého parku. V tomto případě však nešlo o vodu pitnou, neboť v parku žíznily stovky stromů a keřů rostoucích pod širým nebem. I to se má ale změnit. Zámecký park prochází zásadní rekonstrukcí, při které bude pamatováno i na možnost zavlažování. Rekonstrukce teď pokračuje budováním cest, avšak zřízení zavlažovacího systému přijde na řadu hned poté.

Vloni byl park stižen největším suchem ve své historii, takže uložení vodovodního potrubí probíhajícího napříč areálem se ukazuje jako nezbytné. Souběžně vedená elektřina pak umožní například i opětovné zprovoznění malé kašny, která se nachází hned vedle obnovovaných roubenek bývalého dětského hospodářství.