„Začínáme první dubnový víkend, a to v sobotu 7. dubna. Od května najíždíme na hlavní sezonu. Otevřeno bude mimo pondělí po celý týden od 10 do 17 hodin. Přivítáme vás naučnou výstavou Poznej lesy Železných hor, kde si budete moci zblízka prohlédnout nejen kousek lesa, ale rovněž preparace některých druhů lesní zvěře a ptáků. Pro zvídavé děti bude po prohlídce připraven naučný kvíz, správné odpovědi budou na konci sezony slosované a tři výherci obdrží pěkný dáreček,“ láká už teď budoucí návštěvníky pracovnice muzea Stanislava Jedličková.

Jak dále připomíná, herní místnost zdobí nová trojrozměrná malba od chrudimského výtvarníka Libora Škrlíka s interaktivními naučnými prvky, zatímco ve venkovním prostoru čeká na příchozí interaktivní přístřešek s prvky z lesního světa. „Přijďte se podívat, těšíme se na vás,“ zve Stanislava Jedličková.

Švýcárna ve Slatiňanech vznikla jako salaš v polovině 19. století přestavbou myslivny poblíž původní hájenky jižně od zámeckého parku. S odchodem posledního obyvatele od roku 1976 chátrala a měnila se v ruinu. Objekt byl v roce 2012 rekonstruován a vzniklo v něm interaktivní muzeum starokladrubského koně. Loni zde přivítali 7606 návštěvníků.