Z těch známějších jmenujme například děti režisérů Františka Vláčila, Juraje Jakubiska, Zdeňka Svěráka, či vnuka režisérky Marie Poledňákové, malého Vašíka, který letos přijel na tábor již popáté. A nejde jen o účastníky. Synové Juraje Herze a Evalda Schorma dokonce dělali na Táboře Barrandov oddílové vedoucí. Letos tábor probíhá v Kutříně u Skutče, v krásné lesnaté krajině předhůří Žďárských vrchů. Pro 80 dětí ve věku 7 až 15 let je zde připraven patnáctidenní turnus, na kterém je, kromě tradičního programu, čeká i řada nevšedních překvapení.

Pro účastníky tábora je připraveno množství nových zážitků, výletů, branných a bojových her, sportovních soutěží, karneval, táborová pouť, promítání barrandovských filmů či westernová show, a především poutavá celotáborová etapová hra z westernového prostředí. Malí táborníci se v ní utkají o uvolněné místo táborového šerifa a ti nejlepší utvoří jeho družinu ochránců zákona. Hra navazuje na legendární western O. Lipského Limonádový Joe aneb koňská opera, který natočilo Filmové studio Barrandov v roce 1964, a který ctí morální hodnoty jako jsou poctivost, čest a pravdomluvnost, a naopak odsuzuje alkohol, díky čemuž je perfektním příkladem pro děti a mládež. Touto hrou si účastníci mimo jiné připomenou 80. narozeniny Barrandova, které připadají právě na letošní rok.

Chybět ale nebudou ani filmařské novinky. „Každoročně se snažíme, abychom dětem zorganizovali táborovou premiéru nového českého filmu. Letos se mohou těšit na pohádku režiséra Zdeňka Trošky Čertova nevěsta, jejímž koproducentem je i Barrandov Studio, a také na besedu s jejími tvůrci,“ říká hlavní vedoucí tábora Radan Kukal.

Poptávka po místech v táboře je obrovská, a kapacita zdaleka nestačí. Ačkoliv se tábor koná až v srpnu, konkrétně ve dnech od 7. do 21. srpna, už v dubnu bylo vyprodáno. „Hned začátkem února, kdy si mohli zájemci podat závaznou přihlášku, byla polovina míst obsazena. Do konce dubna se po ostatních volných místech jen zaprášilo,“ uvádí Radan Kukal.

Mezi nejoblíbenější část programu patří branné dny připravované ve spolupráci s Armádou ČR (AČR) a Policií ČR. Příslušníci 102. průzkumného praporu AČR z Prostějova letos seznámí děti se svou činností, výstrojí a výzbrojí. Do tábora také ve středu přiletí vojenský vrtulník Mi-17 plný parašutistů. Průzkumníci dětem předvedou výsadek v neznámém terénu na kulatých padácích i na křídlech, děti si budou moci prohlédnout vrtulník, a dokonce na vlastní kůži vyzkoušet některé činnosti vojenských profesionálů.

„Pro děti jsme připravili i zajímavé soutěže o hodnotné ceny, které jsme získali od našich štědrých sponzorů . Všichni se budeme snažit dětem jejich zasloužené dny odpočinku co nejvíce zpříjemnit,“ dodal Kukal.