O co jde? Na vybraném místě má být vytyčeno místo, kde bude každý moci rozbít stan a jednou přespat.

Nouzové nocoviště nebude v žádném případě kempem. Umožní ale pocestným, turistům, trampům či rodinám s dětmi hledajícím romantiku jedno přenocování v lůně přírody. A to zdarma.

Chrudimský místostarosta Roman Málek říká, že inspiraci hledal například na Šumavě. „Tam provozují sedm nouzových nocovišť, o jejichž využití je stále větší zájem. Pro inspiraci jsme využili nocoviště u Plešného jezera, které má rozlohu 15 x 15 metrů a je vymezeno jednoduchým dřevěným ohrazením. Prostor je doplněn turistickým sezením i mobilními toaletami. Dodržování pravidel pro nouzové nocování tam každý den kontrolují strážci národního parku Šumava,“ uvedl Málek.

Nouzová nocoviště jsou určena hlavně pro pěší turisty s batohy. Turisté zde nesmějí rozdělávat oheň a odpadky si musí odnést, podmínkou je také dodržování klidu. Provoz nocovišť je celoroční – od 18 hodin do 9 hodin ráno.

Správa CHKO Železné hory předběžně s umístěním nocoviště souhlasí. Prozatím se mluví o dvou zvažovaných lokalitách. Jedna se nachází proti bývalé Restauraci Kometa, druhá v blízkém sousedství Rozhledny Bára.