Letní prázdniny, na které se těší snad všichni školáci, jsou v plném proudu. Rodiče často přemýšlejí, kam poslat své potomky, aby mohli sami chodit do zaměstnání. Jednou z variant jsou letní dětské tábory.

Nabídka je každoročně větší než poptávka, takže je důležité pečlivě tábor vybrat. Nejlepší je volit již osvědčená místa a organizace. Pokud jede dítě poprvé, pak je dobré dát na rady či zkušenosti kamarádů.

„Náš tábor se neskládá ze skupiny dětí, které spolu pracují celoročně jako například skauti, ale je to volně utvořená skupina účastníků, která se k nám přihlásí. Samozřejmě k nám jezdí některé děti pravidelně. Táborové turnusy naplňujeme z celých východních Čech a Středočeského kraje. Počet dětí za turnus se pohybuje mezi padesáti a osmdesáti,“ uvedl Václav Machač ze Studia aktivní rekreace, které zajišťuje i letní tábory.

Důležité je také vybrat správný typ tábora. Někomu vyhovují stany a romantika u řeky, jiný zase preferuje chatky se zázemím, které v případě deštivého počasí může poskytnout prostor pro hry i uvnitř budovy.

Každý pracovník tábora, jenž přichází do kontaktu s dětmi, musí mít potvrzení od svého lékaře, že je takové práce schopný. Samozřejmostí na kvalitních táborech je přítomnost zdravotníka, nejlépe s automobilem, kterým může v případě menších úrazů dítě převézt do nemocnice nebo k lékaři. Podle zákona musí provozovatel zajistit zdravotníka při pobytu třiceti a více dětí do patnácti let a při pobytu delším než pět dní.

Pravidelné kontroly letních dětských rekreací provádějí příslušné krajské hygienické stanice. „V Královéhradeckém kraji v současné době evidujeme 165 letních táborů s účastí 12 156 dětí. Celkem bylo uskutečněno třicet čtyři kontrol zotavovacích akcí a dvě kontroly samostatného stravovacího zařízení, které je využíváno pro stravování účastníků táborů.

Ve čtyřech případech byly zjištěny závady v ubytování dětí, ve dvou případech závady v zajištění podmínek pro osobní hygienu dětí. V šesti případech jsme zjistili i nedostatky ve stravování dětí, přičemž bylo uloženo pět sankcí v celkové výši pět tisíc korun,“ uvedla Veronika Krejčí z Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

Šikana na dětských táborech

Na tábory jezdím devět let a nejhorší problém, který může nastat, je zajisté šikana slabšího jedince. Nemohu soudit situaci u jiných provozovatelů, ale na našem táboře se na šikanu vždy dávalo pozor. Jakmile se zjistily náznaky, tak se začalo pátrat.

V případě hrubého porušení pravidel tábora je možné dítě na vlastní náklady poslat domů. Vzpomínám si na jednoho tatínka, který pro syna vyloučeného kvůli šikaně, přijel. Na hranici tábora zastavil moderní mercedes a čekali jsme potíže s arogantním otcem. Opak byl pravdou. Rodič se nám desetkrát omlouval a syna pohlavky hnal k vozidlu.

Ovšem problém může být i opačný. Rodič, který tvrdí, že jeho dítě nemůže být agresor, ale naopak oběť šikany. Bohužel i takový případ jsem zažil. Vyloučení dítěte z tábora je nemilá věc, ale pokud otravuje pobyt dalším dětem a běžnými metodami se nezklidní, tak je telefonát rodičům jediná věc, která pomůže zachovat táborovou pohodu.