„S manželem Bohumilem Černým jsme začali tanec vyučovat od roku 1986, o šest let později jsme kurzy pořádali pod hlavičkou Taneční školy Bohémia, a to až do současnosti. S manželem jsme učili do roku 2014, po jeho smrti pokračujeme dál, výuky se zhostila Michelle Málková a později syn Pavel Černý,“ shrnula historii a současnost Hana Černá z chrastecké taneční školy.

Také TŠ Bohémia se nevyhnula protiepidemická opatření, která podstatně omezila chod tradičních tanečních kurzů. Od září 2021 se konaly taneční od šesté lekce, dokončoval se totiž kurz, který byl v říjnu 2020 kvůli pandemii přerušen. Absolventi se sešli na závěrečném věnečku v listopadu a poté hned začal nový kurz, jenž pokračoval až do února.

„Od konce listopadu jsme se museli podřídit omezujícímu opatření proti šíření covidu-19, mohlo být přítomno pouze 100 lidí a ještě probíhaly u vstupu kontroly bezinfekčnosti. Pro rodinné příslušníky, známé a kamarády jsme zřídili živý přenos na Youtube, takže prodloužené a vánoční lekci mohli sledovat v pohodlí domova,“ popsala složitou situaci Hana Černá.

Taneční škola Bohémia nepořádá jen kurzy tance pro mládež, zaměřuje se i na starší generaci. Letos tak mohly v polovině ledna nastoupit na parket dospělé páry, kurz měl pět lekcí a účastníci se naučili základní taneční repertoár, který se vyučuje v kurzech pro mládež. Absolvovalo ho 17 párů, převážně z okolí Chrasti.

„Po dvouleté odmlce věříme, že budeme už v letošním roce moci uspořádat taneční soutěže, a to 10. dubna regionální kolo Festivalu tanečního mládí pro východní Čechy v Multifunkčním centru Hlinsko a 7. května taneční festival Plesové choreografie a párové tance Chrudim 2022 v Muzeu v Chrudimi,“ dodala Černá.

Osobnost: Bohumil Černý

BOHUMIL ČERNÝ

Bohumil Černý je jméno, které bylo známé ve spojení s tancem nejen v Chrasti, ale v celé republice.

Když v říjnu 1973 zlobil při svém již třetím chození do tanečních paní mistrovou Boženu Součkovou, dostal za úkol zorganizovat taneční odpoledne, což zvládl, a díky němu vznikl v Chrasti organizovaný tanec.

Ve vzniklém tanečním klubu působil jako organizační vedoucí, později i jako hlavní vedoucí a choreograf. Vytvořil kolem 80 choreografií a vystoupení.

Po vystudování brněnské VŠ elektrotechnické a vojně začal ve svém volném čase studovat společenský tanec. Vystudoval dvouletou Východočeskou lidovou konzervatoř – obor učitel tance (1984-1986) a choreografii tance (1988-1990). V roce 2001 vystudoval na FTVS Univerzity Karlovy v Praze kurz trenér II. třídy – společenský tanec. Pravidelně se nadále vzdělával v oboru tance nejen společenského, ale i současných a módních stylů.

V roce 1993 zakládal celorepublikovou Českomoravskou taneční organizaci, která se v roce 2010 transformovala na nynější Czech Dance Organization.

V roce 1986 se stal členem Svazu učitelů tance České republiky, kde nejprve působil ve funkci řadového člena, později předsedy VČ odbočky a od roku 1995 ve funkci hospodáře. V roce 2007 byl v sále karlovarského Puppu zvolen prezidentem této celorepublikové organizace, která sdružuje profesionální učitele tance, tanečníky a organizuje různé taneční soutěže. Byl členem společenstva tance Hospodářské komory a grantové komise Ministerstva kultury ČR.

V Chrasti v průběhu let rozšířil činnost klubu společenského tance na další taneční aktivity pro různé věkové skupiny a taneční styly.

Přes oblast tance propagoval Chrast a její tanečníky po celé České republice i na Slovensku.

Zdroj: Archiv TŠ Bohémia Chrast