Nově bude třeba zapracovat výjimky pro konkrétní akce přímo do obecních vyhlášek, jinak nebude hlučnější produkce po 22. hodině možná.

Ministerstvo se při zpřísnění podmínek opírá o nedávno schválenou novelu zákona o přestupcích, starostové měst ale nadšením nad ní zrovna nehoří. „Výjimek povolovaných radou města nikdy nebylo moc a výskyt následných stížností byl jen zcela minimální. Vyhovovalo by nám zachování nynějšího režimu," říká chrudimský starosta Petr Řezníček. Do městské vyhlášky bude podle něj možné zapracovat jen velmi dlouho předem ohlášené nebo každoročně se opakující akce „Sem patří například Loutkářská Chrudim či tradiční pouť, ne však běžná tancovačka," dodal starosta.

Chrastecká starostka Martina Lacmanová věří, že se Svazu měst a obcí ještě podaří při jednáních s úředníky ministerstva dohodnout rozumný kompromis. „Jsme vděční za to, že lidé vůbec pořádají nějaké akce pro jiné a tohle by je mohlo odradit. Nelíbí se mi to," řekla starostka.

Majitel autokempu Konopáč Bohumil Starý se blížící se změny obává. „Sice máme v městské vyhlášce i kvůli letnímu kinu udělenu pro léto výjimku až do půlnoci, jenže jsou akce, se kterými se na nás jejich pořadatelé obrátí sotva měsíc předem. Tak tomu bylo například u setkání majitelů tuningových škodovek," konstatuje Bohumil Starý.