Podle statistiky z roku 2008 zpracované Národní jednotkou dohledu nad TBC z pražské nemocnice Bulovka bylo TBC zjištěno u 186 nemocných z 23 zemí. Nejvíc u Mongolů (60 případů), Vietnamců (35 případů), Ukrajinců (35 případů) a kupodivu Slováků (23 případů). Právě nevyšší nárůst počtu případů nákazou TBC u Mongolů byl zaznamenán nejen Pardubicích, středních Čechách, Královéhradecku, ale i na Vysočině.
Zdroj: MUDr. Jiří Wallenfels, Fakultní nemocnice Bulovka

Možné zvýšení počtu případů nákazy TBC – toho se obávají plicní lékaři po přečtení nové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ). Vyhláška totiž ruší léty zavedený model, kdy byli školáci v pátých třídách ve věku 11 až 12 let očkováni proti TBC (tuberkulóze) plošně a zdarma. Podle nové vyhlášky teď bude záležet na rodičích, jestli zváží nebezpečí nákazy a nechají dítě očkovat u lékaře sami na vlastní žádost, ovšem ne hrazené z všeobecného zdravotního pojištění.

„Dosavadní model byl takový, že primovakcinace, neboli první očkování proti TBC, se u novorozenců provádělo do 14. dne po narození,“ vysvětluje plicní lékařka Marie Burešová.

„Po třech měsících dítě zkontroloval zdravotník. Jestliže se u dítěte mezitím nevytvořila typická jizva, bylo dítě očkováno znovu po ukončení základního očkování, to jest mezi l8.- 24. měsícem života. Vytvořené protilátky chrání asi l2 roků. Proto se pak prováděla kontrola ve věku 11 až 12 let, a pokud byl zjištěn jejich nedostatek, byla provedena takzvaná revakcinace, tedy přeočkování proti TBC,“ doplňuje lékařka Burešová.

Vyhláška MZ sice zachovává primovakcinaci, ale ruší kontrolu jizev u dětí, které prošly prvním očkováním proti TBC a ruší i revakcinaci. Tedy obnovu očkování ve věku 11 až 12 let.

To znamená, že školáci, kteří nastoupí letos na podzim na Havlíčkobrodsku do páté třídy, už plošně očkováni proti TBC nebudou. „Nikdo se už nebude zajímat jestli primovakcinace u novorozence vůbec zabrala. Ani, zda starší školák či mladý dospělý, který se třeba pohybuje v rizikovém prostředí, kde může přijít do kontaktu s TBC, má dost potřebných protilátek a není ohrožen,“ konstatuje lékařka.

Teď bude záležet více na rodině, jestli se rozhodne nechat dítě proti TBC očkovat. „Ovšem očkování nebude zdarma. Jenom dvě zdravotní pojišťovny toto očkování svým klientům hradí,“ upozorňuje Marie Burešová. Provedení a odečtení tuberkulinového testu, aby se zjistilo, jak na tom dítě s imunitou proti TBC vůbec je, stojí asi sto korun. Samotné očkování pak asi 200 korun.

„Loni jsme provedli kontrolu na Havlíčkobrodsku u 2 400 dětí v pátých třídách. U dětí ve věku 11 až 12 let v ČR, podle našich zkušeností, v pětašedesáti procentech chybějí protilátky proti TBC. Přitom tato smrtelná nemoc u nás rozhodně nebyla vymýcena. Naopak je možné, že v některých regionech bude počet případů v příštích letech stoupat,“ varuje lékařka.

Riziko výskytu je podle Burešové třeba v sociálně vyčleněných rodinách, mezi alkoholiky, konzumenty drog, ale i diabetiky a seniory. Nakazit se mohou třeba sociální pracovníci, kteří mezi problémovou komunitou působí, stejně jako někteří zdravotníci.

„Samozřejmě riziko nákazy je mezi cizinci ze zemí třetího světa, ale i zahraničními dělníky, kteří zde pracují nelegálně a k lékaři nechodí. Riziko stoupá s otevřením hranic a velkou migrací. Stejně tak s rozvojem cestovního ruchu a cestováním do zemí, kde TBC patří k běžným nemocem,“ uvádí Burešová.

Podle plicní lékařky je Vysočina, co do počtu případů výskytu TBC, na jednom z posledních míst ve statistice, ale nemusí to tak zůstat.

"Podle zpracovaných údajů za rok 2008 bylo nejvíce hlášených onemocnění TBC v Pardubickém kraji,“ dodává.