Otázka na možnou aktivaci Těchonína visí ve vzduchu už od loňského jara. Podle Armády České republiky ale stále není na pořadu dne. Zařízení má podle hejtmana Martina Netolického sloužit pro léčení izolované nákazy, nikoliv pro plošnou pandemii. "Je nutné si uvědomit, že Armáda ČR je zapojena do pomoci v nemocnicích v celé republice. Téměř celé zdravotnictví se v tuto chvíli přetvořilo v obdobná infekční lůžka, která jsou v Těchoníně. Jen v našem kraji jich je jedenáctkrát více, než v normálním stavu,“ sdělil hejtman Martin Netolický. O případnou aktivaci Těchonína musí požádat hlavní hygienik prostřednictvím armády. Není to tedy záležitost Pardubického kraje. "My jsme samozřejmě rádi za dlouhodobou pomoc armády v našich nemocnicích, kde odvádí skvělou práci,“ dodal hejtman.

Ředitel Těchonína Michal Kroča ale připomíná, že zařízení funguje i nyní. „Laboratoře Těchonína se momentálně podílí na testovaná plazmy pro léčebné účely, které jsou využívány ve dvanácti nemocnicích po celé České republice, a dále ve spolupráci s civilními laboratořemi na testování viru. Kromě jiných činností ve prospěch civilních nemocnic, naše činnost je stále zaměřena na vojáky, kteří se vrací ze zahraničních misí, a je nutné jejich vyšetření a případná izolace dle země, ve které působili, podle kterého by pro aktivaci zařízení bylo potřeba přibližně 150 zaměstnanců, kteří však nyní pomáhají se zvládáním pandemie v jiných nemocnicích po celé republice," vysvětluje Michal Kroča.

Centrum biologické ochrany v Těchoníně slouží k léčbě a izolaci pacientů se zvlášť nebezpečnými infekčními nemocemi. Je jediné takto specializované pracoviště, které má Česká republika k dispozici. Nemocnice je v areálu, který byl vybudován na přelomu 60. a 70. let minulého století.