Chápeme, že se název České republiky nemění, jen je to kratší alternativa. Hlavní problém vidíme v nedostatečné diskuzi. Velmi nás překvapilo, že změnu Ministerstvo zahraničních věcí spojilo právě s marketingovými aktivitami a sportovními událostmi. Mám informace, že i sportovní kluby mají velké problémy, protože mají vyrobené dresy a nečekaly, že bude změna," říká náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

S názvem Czech Republic jsme absolvovali Ligu mistrů v letošní sezóně. Změna je příliš čerstvá, ale zároveň je zbytečné ji nyní řešit. Aktuální to bude až před začátkem další sezóny, kdy nad těmito věcmi budeme uvažovat," říká prezident FK ERA-PACK Chrudim František Tichý a dodává:

ČASEM SE UKÁŽE

„Mám zažité Czech Republic a zatím jsem se novým názvem nesžil, ale nemohu vyvrátit, že třeba za rok si to už budu chválit."

Chrudimský podnikatel Ivan Hoffmann naopak jednoslovný název naší vlasti vítá a věří, že by tak mohly odpadnout mnohé zkomoleniny.

„Země musí mít jednoslovný název a věřím, že výraz Czechia budu běžně používat. V Rakousku a Německu jsem se setkal s různými zkomoleninami, ale nejhorší z nich byla 'Čecháj', což je urážlivý název pro naší zemi. Když budeme mít oficiální jednoslovný název, tak myslím, že tato stará označení postupně zmizí," říká Ivan Hoffmann a jak dodává, tak nová Czechia nebude znamenat žádnou potřebu přepisovat úřední dokumenty či vizitky. Oficiální název země se nemění.

Skeptický vůči novému anglickému označení České republiky je například Tomáš Pavlík ze společnosti Vodní zdroje Chrudim:

„Už s tím slovem Česko jsem se nesžil a nesmířil. Sice se říká, že je to jazykově správně, ale nejde mi to z pusy, stejně jako Czechia. Možná to pramení z mého konzervatismu, ale historicky a geograficky to není příliš podložené. K přejmenování zemí docházelo z politických důvodů, kdy se rozpadaly státy a vznikaly nové. U nás se zatím nic nerozpadlo," dodává s úsměvem Tomáš Pavlík.

ZBYTEČNÉ

Některé státy mají pouze dlouhý název, zkratku prostě nepotřebují. „Proč je tak nutné mít v angličtině potvrzený zkrácený název, když ho nemají ani Spojené státy americké či britské království a normálně fungují?" ptá se náměstkyně ministryně Klára Dostálová.