Pravidla pro chování návštěvníků na horách jsou poprvé uzákoněna a získala tak potřebnou vážnost. Deset pravidel Mezinárodní lyžařské federace FIS sice už v předchozích zimách obsahovaly návštěvní řády horských středisek a za své je vzaly i některé areály, šlo však pouze o doporučující informace.

Od letošního ledna se díky legislativě mohou o novelu opřít soudy v případech řešení vzniklých incidentů na sjezdovce, které mnohdy končí vážnými úrazy lidí. Viník takových nehod bude muset nerespektování pravidel z desatera řádně vysvětlit.

Úrazy se horským střediskům nevyhýbají ani v letošní zimě. Povrchy sjezdových tratí jsou velmi tvrdé, což riziko úrazu zvyšuje. Horská služba doporučuje opatrnost a zvýšenou ohleduplnost lyžařů a používání přileb. Například ve středu odpoledne se v polovině sjezdové trati Labská ve Špindlerově Mlýně srazili dva lyžaři. Případ vzhledem ke srážce šetří policie.

„Šlo o dospělého a nezletilého lyžaře, oba byli vybaveni přilbou. Horská služba na místě zjistila, že mladší z obou zraněných je v bezvědomí. Proto zavolala dispečink zdravotnické záchranné služby, který na místo vyslal posádku. Mezitím horští záchranáři ošetřili oba lyžaře, mladšího transportovali k vozidlu rychlé záchranné pomoci. Staršího muže předali pro nutnost dalšího ošetření lékaři,“ informoval dispečink HS Krkonoše.

Během středy došlo jen ve Špindlerově Mlýně k devíti úrazům, z nichž tři si vyžádaly další transport posádkami ZZS do nemocnic.

Lyžování Deset zásad pro chování na sjezdových tratích

1. Ohled na ostatní lyžaře – každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy – každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy – lyžař či snowboardista přijíždějící zezadu musí stopu zvolit tak, aby neohrozil lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění – předjíždět se může shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění – každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení – každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji. 7. Stoupání a sestup – lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek – každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech – při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se – každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.