Můžete nám úvodem prozradit pár čísel z návštěvní statistiky v roce 2014?

Letošní hlavní návštěvnická sezóna pro nás byla úspěšná. Do konce měsíce října naše expozice navštívilo celkem 61280 lidí. To je o 12500 návštěvníků více, než v předcházejícím roce, kdy jsme doplatili na mimořádnou nepřízeň počasí. Jsem ráda, že se nám dařilo i v ostatních oblastech: zpřístupnili jsme část nově získaného objektu č. p. 4 na Veselém Kopci, dokončili jsme stavbu přenesené truhlářské dílny, získali jsme mimořádné finanční prostředky na opravu části náhonu a vantroků u technických staveb. V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku jsme připravili celoroční nabídku programů pro školy. Jsme rádi, že se setkala s odezvou a školy je využívají.

Ale sezóna u vás ještě nekončí. Na co se mohou návštěvníci skanzenu na Veselém Kopci těšit například o tomto víkendu?

Více jak třicet let připravujeme v adventním čase vánoční výstavu s programem. Letošní Vánoce na Veselém Kopci mají podtitul Ten vánoční čas a návštěvníci se mohou těšit na vytopené a provoněné roubenky. Naleznou v nich připomínku tradičních způsobů oslav zimních svátků tak, jak je lidé na vesnici slavili v období od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století. Prohlédnout si mohou ukázky mikulášských dárků, tradičního pečiva, tzv. zvykoslovných předmětů, které svátky provázely. Například se dozví, jak vypadal předmět s pohádkovým názvem vrkoč pro Královnu Dlouhé noci.

Zajistili jste také doprovodný program?

V sobotu 6. 12. bude Veselým Kocem od 10,30 do 15,30 procházet Mikuláš se svým doprovodem a nadělovat dárky dětem. V neděli 7. 12. si návštěvníci mohou užít atmosféry vánočních svátků tak, jak je znají třeba z obrázků Josefa Lady. V podání studentů Gymnázia K. V. Raise z Hlinska uvidí lidové vánoční hry O ráji a pastýřskou hru O Ježíškovi, koledy pak zazpívá soubor Baldrián z Pardubic. Samozřejmě, že nechybí ani ukázky výroby vánočních předmětů a jejich prodej: malování skleněných ozdob, perník tlačený z dřevěných forem, ozdoby ze slámy, dráteník.

Jak to bude v dalších předvánočních dnech, je možné také skanzen navštívit?

Veselý Kopec bude po dobu vánoční výstavy otevřen od 6. 12. do 14. 12. denně (i v pondělí 8. 12.) od 9 do 16 hodin. Každý den mohou návštěvníci sledovat zhotovování vánočních předmětů a také si koupit hezké dárečky. Podrobný rozpis předvádění máme na našich webových stránkách www.vesely-kopec.eu Vánoční výstavu na Veselém Kopci zakončí 14. 12. Předvánoční jarmark.

Sváteční kouzlo má i hlinecký Betlém. Bude tam pro návštěvníky připraven nějaký program nebo se budou muset spokojit s romantickou procházkou?

Památková rezervace Betlém samozřejmě také ožije vánoční atmosférou. Od 16. 12. do 4. 1. mohou zájemci vidět v našich roubených chaloupkách nejen tradičním způsobem ozdobené stromečky, ale i betlémy lidových tvůrců z našich sbírek. Včetně velkého mechanického betlému se spoustou figurek znázorňujících tradiční řemeslníky. Na 19., 20., 26. a 27. prosince jsme připravili oblíbené kostýmované podvečerní prohlídky, které začínají v 16,30 hodin a letos se jmenují Návštěva v minulosti.

Opusťme vánoční téma: je pravda, že k vám nastoupila bývalá hlinecká starostka Magda Křivanová? Co bude náplní její práce?

Paní PhDr. Magda Křivanová byla v roce 2002 uvolněna z pracovního poměru u nás podle zákona 128/2000 Sb. pro výkon veřejné funkce. Svůj mandát v letošních volbách neobhájila, tudíž se vrací ke svému původnímu zaměstnavateli zpět na pracovní pozici památkáře, z níž před 12 lety odešla. Z této pozice vyplývá především odborná práce, v našem případě v oblasti lidového stavitelství a technických památek.

Věřím, že paní Křivanová po 12 letech práce na hlinecké radnici naváže na svoji někdejší odbornou činnost a posílí tuto část činnosti našeho muzea. Jako člověk, který stojí v čele kolektivu lidí pracujících v SLS Vysočina, jsem ráda, že budeme mít u nás opět odborníka na problematiku technických staveb na vodní pohon.

Jaké novinky chystá Soubor lidových staveb Vysočina na příští rok?

Rádi bychom zpřístupnili truhlářskou dílnu na Veselém Kopci a také další část usedlosti č. p. 4. Na Betlémě v Hlinsku bychom rádi dokončili instalaci pilníkářské dílny.

Co byste popřála čtenářům Chrudimského deníku do nadcházejícího roku?

Především zdraví, pak také pohodu a hodně radostných chvil.