Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teréza Nováková může klidně spát, o hrob je postaráno

Proseč  - Město adoptovalo hrob české spisovatelky Terézy Novákové, která v Proseči žila a tvořila. Hrob se nachází v Praze na Olšanech.

15.11.2013
SDÍLEJ:

Teréza Nováková.Foto: archiv

„O adopci rozhodla rada, tento krok vnímáme jako náš morální závazek a povinnost k významné osobnosti a její rodině, která byla část svého života pevně spojená s Prosečí," řekl starosta města Jan Macháček, který ještě před podáním návrhu radě města jednal o adopci hrobu s ředitelem Správy pražských hřbitovů Martinem Červeným.

Adopce významných hrobů je dlouhodobý projekt, který je součástí konceptu péče o hroby významné z hlediska historického, uměleckého či společenského. Projekt je aktivním zapojením široké veřejnosti do péče o významné hroby. Smyslem je zabránit zaniknutí a chátrání takových míst posledního odpočinku.

Spisovatelka Teréza Nováková byla významnou představitelkou českého venkovského realismu. Byla také výraznou osobností v ženském emancipačním hnutí. Založila a redigovala časopis Ženský svět a usilovala o rovnoprávnost žen, volební právo a právo na vzdělání. Nejvýznamnějšími kameny její tvorby je pětice románů z východních Čech Jan Jílek, Jiří Šmatlán, Drašar, Na Librově gruntě a Děti čistého živého.

Teréza Nováková žila a tvořila v Proseči, kde si návštěvníci mohou prohlédnout i její dům se zajímavě řešeným štítem. Na její počest se v Proseči od roku 1961 pravidelně koná Festival Terézy Novákové určený pro lidové autory. Soutěže se každoročně zúčastňují osobnosti české kultury, vloni to například byla sympatická a půvabná herečka Markéta Hrubešová.

Autor: Romana Netolická

15.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z areálu arboreta v Luži.

Komule Davidova přiláká do Hamzova parku a arboreta motýly

Chodba v přízemí chrudimské radnice. Odsud se teď do obřadní síně nikdo nedostane.

Opravy nahrávají snoubencům

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Chrudim – Na chrudimském pracovišti Úřadu práce ČR v Pardubické ulici se v zítra od osmi do jedenácti dopoledne uskuteční první ročník Burzy práce pro osoby se zdravotním postižením.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Když kohout kokrhá, HC Chrudim ztratí první utkání

Chrudim - První porážku v sezóně připravil chrudimským hokejistům celek České Třebové.

Pro voliče pojede do místních částí auto

Seč – Pro větší pohodlí voličů v nadcházejících parlamentních volbách vypraví vedení Seče pro obyvatele místních částí Hoješína, Počátek a Prosíček auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení